Wojna w cyberprzestrzeni stała się już widoczna

Rosja/USA › Atak na rurociąg Colonial pokazuje, jak wrażliwa może być infrastruktura i jak można wypierać się odpowiedzialności za wrogie działania.

Aktualizacja: 22.05.2021 11:04 Publikacja: 22.05.2021 10:39

Grupy hakerskie dosyć często miewają wsparcie służb specjalnych. Zdobywanie danych, szukanie słabych

Grupy hakerskie dosyć często miewają wsparcie służb specjalnych. Zdobywanie danych, szukanie słabych punktów w infrastrukturze przeciwnika oraz sianie chaosu to ich priorytety.

Foto: Bloomberg, Chris Ratcliffe

Takich scen nie widziano w USA od kryzysu naftowego z lat 70. Przed stacjami benzynowymi ustawiały się długie kolejki, w których dochodziło do bójek. Amerykanie kupowali na zapas paliwo na wieść o tym, że przerwał pracę rurociąg Colonial tłoczący paliwo z Teksasu do New Jersey. Główna magistrala paliwowa na wschodnim wybrzeżu USA przestała na kilka dni działać po ataku hakerów. Cyberprzestępcy zastosowali przeciwko operatorowi rurociągu Colonial oprogramowanie ransomware, czyli program szyfrujący dane w zaatakowanych komputerach i domagający się okupu za odblokowanie dostępu do danych. Do ataku na krytyczną amerykańską infrastrukturę przyznała się grupa cyberprzestępców o nazwie DarkSide. Miała ona wcześniej na koncie 80 ataków typu ransomware przeciwko spółkom w Europie i Ameryce. „Jesteśmy apolityczni, nie interesujemy się geopolityką, nie potrzeba nas wiązać z określonym rządem ani szukać naszych innych motywów. Naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie robienie problemów społeczeństwu" – mówiło oświadczenie grupy DarkSide. Dziwnym trafem ta „apolityczna" i „niezwiązana z określonym rządem" grupa nigdy wcześniej nie zaatakowała żadnej firmy w Rosji. Pomimo deklarowania czysto materialistycznych motywów chwali się ona przekazywaniem części wymuszonych pieniędzy na cele charytatywne. A od operatora rurociągu Colonial żądała ponoć tylko 5 mln USD (dostała 4,4 mln USD). Po tym spektakularnym wymuszeniu grupa DarkSide nagle ogłosiła, że kończy działalność, bo straciła dostęp do swoich serwerów, bloga i systemów płatności.

Pozostało 83% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi