Gospodarka - Świat

Japonia chce podwyższyć cła dla USA

Japońskie władze przypominają Amerykanom, że chcą być traktowane jak ważny sojusznik.
Foto: AFP

Japonia chce wprowadzić karne sankcje na amerykańskie produkty. Telewizja NHK donosi, że jeszcze w tym tygodniu rząd Shinzo Abe powiadomi o tym Światową Organizację Handlu. Rozważane cła mają objąć amerykańskie produkty, których sprowadza się do Japonii za zaledwie 409 mln USD rocznie. Mają jednak skłonić administrację Trumpa do wyłączenia Japonii z podwyżki amerykańskich ceł na stal i aluminium.

Japonia jest jak dotąd jedynym dużym sojusznikiem USA, który nie został wyłączony z podwyżek amerykańskich ceł. (Ulgi takie dostały m.in. państwa Unii Europejskiej, Kanada i Australia). Część z polityków z Tokio mogła być tym zaskoczona, gdyż przecież premier Abe chwali się dobrymi relacjami z prezydentem Trumpem. Stąd pomysł, by "symbolicznie" przypomnieć Amerykanom o tym, że Japonia jest na tyle ważnym partnerem USA, by potraktowano ją ulgowo.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd zastanawia się nad tym, na które amerykańskie produkty wprowadzić podwyższone cła. Mają one być jednak proporcjonalne w stosunku do działań protekcjonistycznych podjętych wcześniej przez Amerykanów. Japonia jest dla USA czwartym pod względem wielkości rynkiem eksportowym. Trafiają na niego rocznie amerykańskie produkty warte ponad 100 mld USD .

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz