Gospodarka - Świat

Financial Times: Droższa ropa ożywiła spółki naftowe

Indeks MSCI European Energy od końca marca wzrósł o 16 proc., podczas gdy wskaźnik szerokiego rynku Euro Stoxx 600 zyskał w tym okresie jedynie 6 proc. Indeks S&P 500 Energy wzrósł o 14 proc., S&P jedynie o 3,5 proc.
Foto: AFP

 

Te zwyżki kursów akcji spółek naftowych i gazowych odzwierciedlają wzrost cen ropy naftowej, które zmierzają teraz w kierunku 80 USD za baryłkę i są o 15 proc. wyższe niż pod koniec marca.

Poprawia to oczywiście wyniki spółek naftowych i zwiększa prawdopodobieństwo hojnych zwrotów dla inwestorów w postaci programów skupu akcji z rynku.

Wzrost cen ropy naftowej przyspieszyła decyzja prezydenta Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Inwestorzy spodziewają się, że spowoduje ona wycofanie z rynku około 1 mln baryłek ropy dziennie. JB

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz