Gospodarka - Świat

EBC zaostrza retorykę ws QE. Stopy procentowe bez zmian

Europejski Bank Centralny pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian, ale przyjął bardziej jastrzębi język w swoim komunikacie. Z dokumentu tego zniknęło rutynowe zapewnienie, że EBC jest gotów w razie potrzeby zwiększyć lub przedłużyć swój program QE.

Mario Draghi, prezes EBC

Foto: AFP

– Wygląda na to, że jastrzębie nabierają sił – skomentował ten komunikat Carsten Brzeski, ekonomista z ING.

Wygląda więc na to, że zostanie on zgodnie z planem zakończony we wrześniu. W reakcji na tę zmianę w komunikacie euro umocniło się za dolara. Za 1 euro płacono nawet 1,244 USD. - Decyzja o zmianie języka komunikatu była jednomyślna. Fragment o możliwym powiększeniu QE został wprowadzony w 2016 r., gdy sytuacja była zupełnie inna - stwierdził na konferencji prasowej Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że jego zdaniem EBC spełnił swoją obietnicę mówiącą, że będzie prowadził program QE co najmniej do września 2018 r.

EBC podniósł również swoje prognozy gospodarcze dla strefy euro. Spodziewa się on, że PKB eurolandu wzrośnie w 2018 r. o 2,4 proc., gdy w grudniu prognozował 2,3 proc. Prognoza dotycząca tegorocznej inflacji została jednak obniżona z 1,5 proc. do 1,4 proc. Draghi stwierdził, że kwestii inflacji "nie może być jeszcze ogłoszone zwycięstwo". Dodał również, że zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w strefie euro może okazać się protekcjonizm handlowy. – Jednostronne decyzje w sprawie handlu są niebezpieczne. Jeśli wprowadzacie wyższe cła dla swoich sojuszników, to można się zastanawiać, kto właściwie jest waszym wrogiem – powiedział Draghi.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły