Gospodarka - Świat

PKB eurolandu. Handel i inwestycje windowały wzrost strefy euro

Większy eksport i ożywienie w inwestycjach w czwartym kwartale to główne czynniki przyspieszenia wzrostu gospodarczego strefy euro do poziomu najwyższego od 10 lat.
Foto: AFP

Nadwyżka w handlu zagranicznym zwiększyła wzrost produktu krajowego brutto o 0,4 pkt proc. w ostatnich trzech miesiącach minionego roku, a nakłady inwestycyjne dodały do tego 0,2 pkt proc. – poinformował urząd statystyczny Unii Europejskiej. W rezultacie gospodarka 19 krajów tworzących strefę euro zwiększyła się o 0,6 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem, tak jak wcześniej szacowano.

Eksport wzrósł w IV kw o 1,9 proc., a inwestycje o 0,9 proc. po spadku w poprzednich trzech miesiącach – podał Eurostat. Wydatki gospodarstw domowych i rządowe zwiększyły wzrost PKB po 0,1 pkt proc. W całym 2017 r. gospodarka strefy euro zwiększyła się o 2,3 proc.

Te dane potwierdzają szeroką bazę rozwoju gospodarczego strefy euro, ale najnowsze raporty wskazują na złagodzenie rozpędu. Zaufanie przedsiębiorców i inwestorów spadło po tym jak zapowiedź Donalda Trumpa podniesienia ceł importowych oznacza zapowiedź wojny handlowej, a silne poparcie wyborców dla partii antyestabliszmentowych we Włoszech zagraża jednej z największych europejskich gospodarek.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły