Gospodarka - Świat

Deficyt handlowy USA największy od prawie 10 lat

Amerykański deficyt w handlu zagranicznym zwiększył się w styczniu bardziej niż przewidywano i był najwyższy od czasów ostatniej recesji
Foto: Bloomberg

Deficyt wzrósł o 5 proc. do 56,6 mld USD, to najwięcej od października 2008 r. – poinformował Departament Handlu. Eksport spadł o 1,3 proc. w porównaniu z grudniem, najbardziej od ponad roku, a import pozostał na takim samym poziomie.

Zwiększanie się deficytu handlowego oznacza, że może on osłabić tempo wzrostu gospodarczego USA w pierwszym kwartale. Deficyt rósł w ostatnich miesiącach, gdyż utrzymujące się na stałym poziomie wydatki gospodarstw domowych i inwestycje spółek zwiększają import. Dobra koniunktura w globalnej gospodarce i słaby dolar sprzyjają sprzedaży amerykańskich towarów za granicą, ale nie na tyle, by zrównoważyć wzrost zakupów.

Eksport spadł do 200,9 mld USD, głównie za sprawa mniejszej sprzedaży samolotów pasażerskich, ropy naftowej i innych towarów przemysłowych. Natomiast eksport artykułów konsumpcyjnych wzrósł do rekordowych 17,9 mld USD, a sprzedaż za granicę samochodów i części był największy od lipca 2004 r.

Na import Amerykanie wydali 257,5 mld USD, bo największy od trzech lat był import ropy naftowej. Deficyt w obrocie towarowym z Chinami wzrósł w styczniu do 36 mld USD i był największy od września 2015 r. Deficyt z Kanadą wyniósł 3,6 mld USD, najwięcej od trzech lat.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły