Szara strefa pompuje ceny akcji

6-proc. poniedziałkowy wystrzał wskaźnika CSI 300, największy skok od ponad trzech lat, zaalarmował chiński nadzór giełdowy i skłonił go do interwencji.

Publikacja: 26.02.2019 11:16

Szara strefa pompuje ceny akcji

Foto: Adobestock

Regulator (China Securities Regulatory Commission), jak informuje Bloomberg, ostrzegł przed skutkami wzrostu kredytu w szarej strefie finansowej na zakup akcji i zalecił biurom maklerskim bardziej wnikliwe monitorowanie transakcji i wychwytywanie „nienormalnych" zleceń.

Nadzorcę zaniepokoił wysyp reklam słabo kontrolowanych platform oferujących inwestorom wysoki jak na chińskie warunki lewar (10:1). Oznacza to, że inwestor posiadający milion juanów może wykorzystać 10 milionów juanów. Na rynku regulowanym lewar wynosi 1:1.

Wprawdzie zadłużenie z tytułu takich kredytów jest obecnie w Chinach znacznie mniejsze niż w 2015 roku, kiedy doszło do potężnej wyprzedaży akcji, ale inwestorzy w ostatnich tygodniach szybko nadrabiali zaległości by załapać się rajd, który od początku roku zwiększył wartość chińskich akcji o ponad bilion dolarów.

Pojawiło się ryzyko, że nagła zmiana koniunktury na parkietach giełdowych może skłonić mocno zlewarowanych inwestorów do sprzedaży papierów co zwiększy zmienność na rynku, który w minionych 30 dniach doświadczył większych wahań niż konkurenci.

- Jeśli rynek nadal będzie szedł w górę sytuacja pogorszy się i wzrośnie ryzyko – ostrzega Yang Hai, analityk Kaiyuan Securities w Szanghaju. Przypomina on, że w obecnych uwarunkowaniach inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie i sami muszą uporać się z ewentualnymi stratami.

Wcześniej popularność platform pożyczających pieniądze inwestorom na zakup akcji z dużym lewarem gwałtownie zwiększyła się w 2014 roku i na początku 2015, a więc podczas boomu, który w ciągu 12 miesięcy napompował wartość chińskich akcji o 7 bilionów dolarów.

Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka światowa
#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media
Gospodarka światowa
Powrót memowej armii. Czym handlują indywidualni traderzy?