Premierzy państw UE w Brukseli ustalili, że w trosce o interesy europejczyków Wielka Brytania powinna m.in.: podtrzymać wysokie standardy pracy, zachować obecny poziom prawa konkurencji oraz obecną postawę wobec zmian klimatu.

Według sekretarza stanu ds. europejskich Amelie de Montchalin, UE nie powinna zgadzać się na jakiekolwiek ustępstwa w tych sprawach, jeśli Wielka Brytania nie zagwarantuje przestrzegania zasad uczciwej konkurencji oraz zezwolenia połowu ryb na wodach brytyjskich.

Obawy względem nadchodzących negocjacji w sprawie brexitu wyraża minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney. Uważa, że jeśli w najbliższych miesiącach nie będzie postępu w sprawie stworzenia infrastruktury umożliwiającej wypełnienie umowy, tzw. Irish Protocol, dalsza współpraca między Irlandią a Wielką Brytanią będzie niezwykle trudna.

Negocjacje w sprawie brexitu rozpoczną się w przyszły poniedziałek. Boris Johnson wielokrotnie podkreślał, że prędzej wyjdzie ze Wspólnoty bez ugody, niż dostosuje się do obowiązującego w niej prawa. Unia Europejska i Wielka Brytania mają czas do końca 2020 r. aby dojść do porozumienia.