Gospodarka - Świat

Niemcy: Nieco gorsze nastroje

Indeks niemieckiego klimatu biznesowego Ifo spadł ze 117,6 pkt w styczniu do 115,4 pkt w lutym.
Foto: Bloomberg

Wskaźnik jest wciąż stosunkowo wysoko, ale zniżkowały jego subindeksy dla przemysłu, budownictwa i sprzedaży detalicznej. Spadek okazał się również większy, niż zakładały prognozy. Indeks oceniający bieżącą sytuację gospodarczą spadł zaś ze 127,8 pkt w styczniu do 126,3 pkt w lutym.

Czemu niemieccy przedsiębiorcy zaczęli nieco gorzej oceniać perspektywy dla gospodarki? – Niższe oczekiwania mogą odzwierciedlać wiele czynników, takich jak stosunkowo mocne euro, oznaki słabnącego popytu w Chinach i przecenę na niemieckim rynku akcji na początku miesiąca – wskazuje Stephen Brown, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Analitycy Instytutu Ifo szacują, że ostatni odczyt ich indeksu sugeruje wzrost niemieckiego PKB sięgający w I kwartale 0,7 proc. kwartał do kwartału. Byłoby to nieco wyższe tempo niż w IV kwartale 2017 r. (0,6 proc.). Komisja Europejska spodziewa się, że PKB Niemiec wzrośnie w tym roku o 2,3 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły