Norwegia: Fundusz ulokuje więcej w akcjach

Rząd Norwegii przygotował zmiany legislacyjne mające pozwolić wartemu 7,48 bln koron (903 mld USD) Globalnemu Rządowemu Funduszowi Emerytalnemu lokować więcej pieniędzy na rynku akcji.

Publikacja: 18.02.2017 08:19

Norwegia: Fundusz ulokuje więcej w akcjach

Foto: Bloomberg

Rządowa propozycja przewiduje, że fundusz będzie mógł inwestować na giełdzie do 70 proc. swojego portfela, gdy obecnie może przeznaczyć na to maksymalnie do 60 proc. W rękach norweskiego funduszu znajduje się obecnie 2,3 proc. akcji firm notowanych na europejskich rynkach i 1,3 proc. papierów spółek w skali całego światowego rynku akcji.

Zmniejszyć się ma się za to udział obligacji w portfelu, który wynosi 35 proc. Ultraniska, czasem więc ujemna, rentowność państwowego długu wielu krajów przyczyniała się w ostatnich latach do tego, że inwestycje te przynosiły norweskiemu funduszowi rozczarowującą stopę zwrotu. Kierownictwo tej instytucji namawiało więc rząd, by zwiększyć udział akcji w portfelu do 75 proc. Oystein Olsen, prezes norweskiego banku centralnego, apelował zaś ostatnio, by ograniczyć ilość pieniędzy z funduszu, która może być przeznaczana na zasilanie państwowego budżetu. Wskazywał, że ewentualny duży spadek cen ropy i negatywne stopy procentowe teoretycznie mogą w ciągu dziesięciu lat doprowadzić do zmniejszenia kapitału funduszu o połowę. Rząd przychylił się do tych argumentów i chce, by do budżetu mogło trafiać maksymalnie 3 proc. środków funduszu rocznie. Obecnie parlament może zasilać budżet 4 proc. kapitału funduszu rocznie.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi