Gospodarka - Świat

USA: SEC blokuje rzejęcie giełdy Chicago Stock Exchange przez chińskich inwestorów

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zablokowała przejęcie giełdy Chicago Stock Exchange przez konsorcjum zdominowane przez chińskich inwestorów
Foto: Bloomberg

SEC uzasadnił to tym, że umowa nie jest zgodna z amerykańskimi regulacjami m.in. w kwestii struktury właścicielskiej, która dawałaby 29 proc. udziałów giełdy spółce zarejestrowanej w Chinach.

Chicago Stock Exchange to giełda, która odpowiada za około 1 proc. dziennych obrotów na amerykańskim rynku akcji. Konsorcjum, któremu przewodziły chińskie firmy Chongqing Jintian Industrial Co. i Chongqing Longshang Decoration Co., chciało zamienić ten parkiet w hub dla małych i średnich spółek z ChRL chcących przeprowadzać IPO. Konsorcjum zaczęło przygotowania do przejęcia już dwa lata temu, ale transakcja opóźniała się ze względu na postępowanie prowadzone przez regulatora.

O próbie przejęcia krytycznie wypowiadali się amerykańscy politycy, w tym Donald Trump podczas kampanii prezydenckiej. Dostała jednak zielone światło od rządowej komisji oceniającej przejęcia dokonywane w USA przez obce firmy.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły