Gospodarka - Świat

USA: Niepotrzebny impuls fiskalny?

Budżet na rok fiskalny 2019 (od października 2018 do końca września 2019 r.) zaproponowany przez Biały Dom może się przyczynić do przegrzania amerykańskiej gospodarki – ostrzega część analityków.

Prezydent Donald Trump patronuje propozycji budżetowej przewidującej duży impuls fiskalny dla gospodarki.

Foto: Archiwum

Przedstawiona przez administrację Trumpa propozycja budżetu opiewa na 4,4 bln USD, w tym 400 mld USD zwiększonych wydatków federalnych, które stanowią dodatkowy impuls fiskalny towarzyszący uchwalonym w grudniu cięciom podatków. Budżet zawiera również rozpisany na dziesięć lat, wart 1,5 bln USD, program modernizacji amerykańskiej infrastruktury.

Część ekonomistów wskazuje, że nie ma potrzeby tak silnej stymulacji gospodarki w momencie, gdy stopa bezrobocia zbliża się do historycznie niskich poziomów i dają o sobie znać obawy przed inflacją i wyższymi stopami procentowymi. – Ten impuls stymulacyjny jest kompletnie niepotrzebny. W którymś momencie inwestorzy zaczną się przyglądać pozycji finansowej rządu i będą obawy przed wymuszoną monetyzacją deficytu budżetowego – twierdzi Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz