Gospodarka - Świat

Amerykanie i Chińczycy piją najwięcej francuskich trunków

Zagustowanie Chińczyków w koniaku i większy popyt Amerykanów na wina Bordeaux wywindowały w minionym francuski eksport win i napojów spirytusowych do rekordowego poziomu.
Foto: AFP

Eksport francuskich win i spirytualiów wzrósł w minionym roku o 8,5 proc. do 12,9 mld euro. Eksport win wzrósł po raz pierwszy od pięciu lat dzięki zakupom Amerykanów, a Chińczycy spragnieni koniaku walnie przyczynili się do wzrostu eksportu napojów spirytusowych do ponad 4 mld euro.

Szef federacji francuskich eksporterów Antoine Leccia pozytywnie ocenił prognozy eksportu win i spirytualiów w tym roku, bo sprzyja temu dobra koniunktura gospodarcza w Stanach Zjednoczonych i w Azji.

W minionym roku eksport francuskich win wzrósł o 9,6 proc. do 8,66 mld euro, a w ujęciu ilościowym o 6 proc. Eksport szampana wzrósł o 7,4 proc. do 2,82 mld euro, a win Bordeaux o 14 proc. do 2,02 mld euro.

Największym importerem francuskich win były Stany Zjednoczone, dokąd dostawy wzrosły o 15 proc. do 1,56 mld euro. Eksport win do Chin wzrósł o 22 proc. do 644 mld euro.

Eksport francuskich spirytualiów wzrósł w 2017 r. o 6,3 proc. do 4,2 mld euro, a w ujęciu ilościowym o 2,4 proc. Przy czym większość tego eksportu stanowiła sprzedaż koniaków, która wzrosła o 10 proc. do 3,07 mld euro. Sprzedaż alkoholi do USA wzrósł o 4,9 proc. do 1,51 mld euro, a do Chin o 29 proc. do 504 mln euro. Chiny tym samym wyprzedziły Singapur i są drugim po USA rynkiem francuskich eksporterów trunków.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły