Gospodarka - Świat

Juan tanieje po zaskakująco słabych wynikach handlu

Kurs chińskiej waluty spadł najbardziej od niespodziewanej dewaluacji z 2015 r. po opublikowaniu danych pokazujących, że nadwyżka handlowa w lutym zmniejszyła się o ponad połowę.
Foto: Bloomberg

W Szanghaju juan staniał w czwartek aż o 1,2 proc. do 6,3550 za amerykańskiego dolara z poziomu najwyższego od dwóch lat. Tak duży spadek może zapowiadać odwrót od chińskiej waluty, która ostatnio doskonale sobie radziła zwłaszcza wobec tracącego siłę dolara i często zajmowała jego miejsce w rozliczeniach między krajami azjatyckimi.

Nadwyżka handlowa Chin spadła w lutym do 20,34 mld USD z 54,69 mld USD w poprzednim miesiącu i była o wiele mniejsza od przewidywanej przez ekonomistów. Tak duży spadek po części był skutkiem szybko rosnących wydatków na import spowodowanych wzrostem cen surowców, a może też być skutkiem czynników sezonowych związanych ze świętowaniem Chińskiego Nowego Roku.

Eksport w ujęciu dolarowym wzrósł o 11,1 proc. w stosunku rocznym, a import o 36,9 proc. Pilnie śledzona przez prezydenta Trumpa chińska nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi spadła w minionym miesiącu do 21,9 mld USD, bo eksport wzrósł o 12,7 proc., a import o 26,5 proc. W minionym roku amerykański deficyt w handlu z Chinami wzrósł o 8,1 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły