Gospodarka - Świat

Na giełdach wyraźnie zaczerwieniło się

Do inwestorów prawdopodobnie dotarło to, że zwyżki na parkietach były zbyt szybkie, oraz to, że Fed może podnosić stopy procentowe agresywniej, niż oczekiwano. Wielu analityków jak na razie nie spodziewa się rynku niedźwiedzia.
Foto: AFP

Na światowych giełdach wyraźnie się zaczerwieniło. Po tym jak w piątek amerykański indeks Dow Jones Industrial stracił 2,5 proc. i spadł poniżej 26 tys. pkt, poniedziałkowa sesja upłynęła pod znakiem wyprzedaży. Tokijski indeks Nikkei 225 spadł o 2,55 proc. i była to jego największa przecena, odkąd Donald Trump zaczął rządzić USA. W Europie traciły niemal wszystkie indeksy giełdowe, a część z nich spadała o ponad 1 proc. Polski WIG zniżkował umiarkowanie, a sesja w USA zaczęła się od spadków. Za to VIX, czyli „indeks strachu" (odzwierciedlający oczekiwaną przez inwestorów zmienność na rynkach), skoczył do 18,7 pkt, czyli najwyższego poziomu od sierpnia 2016 r. Czy to początek głębszej korekty?

Reflacyjne widmo

O tym, że taka korekta wcześniej czy później nadejdzie, przekonywało w ostatnich tygodniach wielu analityków. Przemawiało za nią choćby to, że indeksy giełdowe w USA oraz na wielu innych rynkach poszły przez ostatnie kilkanaście miesięcy bardzo mocno w górę, bijąc rekord za rekordem. Dow Jones Industrial zyskał przez ostatnie 12 miesięcy blisko 30 proc., a styczeń był dla amerykańskich rynków akcji najlepszy od 1987 r., czyli od roku, w którym doszło do krachu na Wall Street. Bezpośrednim sygnałem, który skłonił inwestorów do wyprzedaży, stały się opublikowane w piątek bardzo dobre dane z rynku pracy w USA, sugerujące, że Fed może w tym roku agresywniej zacieśniać politykę pieniężną, czyli podnieść stopy cztery razy, a nie trzy, jak wcześniej się spodziewano.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz