Zdecydował się na taki okres przygotowawczy po konsultacji z przedstawicielami branży finansowej. Pomóc bankom w przygotowaniach ma Prudential Regulation Authority, czyli jeden z brytyjskich urzędów regulacji finansowych.

Główna stopa procentowa Banku Anglii wynosi obecnie 0,1 proc. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii w czwartek jednogłośnie zdecydował o utrzymaniu jej na tym poziomie. Nie wprowadził też zmian w programie skupu aktywów (QE) wartym 895 mld funtów. Zapowiedź tego, że stopy procentowe będą dodatnie przez co najmniej pół roku stała się jednak impulsem do umocnienia funta. W czwartek po południu zyskiwał on 0,7 proc. do euro. Za 1 GPB płacono wówczas 1,14 euro, czyli najwięcej od maja.

- Komitet Polityki Pieniężnej dał do zrozumienia, że nie chce teraz obniżać stóp, ale warto się przygotować na obniżkę, jeżeli będzie ona potrzebna w przyszłości. Nie spodziewamy się, by Bank Anglii obciął stopy poniżej zera. Naszym zdaniem, pozostaną one niezmienione w tym roku. Gospodarka będzie doświadczała stopniowej poprawy w nadchodzących miesiącach, co zmieni również ton debaty decydentów - twierdzi Dean Turner, ekonomista UBS Global Wealth Management.

Bank Anglii obciął prognozę wzrostu PKB na 2021 r. z 7,5 proc. do 5 proc. Spodziewa się jednak, że inflacja w ciągu dwóch lat przyspieszy do 2,1 proc. A to oddala ryzyko cięcia stóp poniżej zera.