Strefa euro/Wielka Brytania. Poprawa koniunktury w Europie

Łączny wskaźnik PMI dla niemieckiego sektora prywatnego wzrósł z 50,2 pkt w grudniu do 51,1 pkt w styczniu, czyli najwyższego poziomu od pięciu miesięcy.

Publikacja: 25.01.2020 05:07

Strefa euro/Wielka Brytania. Poprawa koniunktury w Europie

Foto: Bloomberg

Okazał się lepszy od średniej prognoz analityków mówiących o jego zwyżce do 50,5 pkt. Indeks mierzący koniunkturę w przemyśle wzrósł w tym czasie z 43,7 pkt do 45,2 pkt. Co prawda wciąż mówi on o recesji w tym sektorze (na to wskazuje każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt), to jednak był on lepszy, niż się spodziewano. Pozytywnym zaskoczeniem był również wzrost wskaźnika PMI dla sektora usług z 52,9 pkt w grudniu do 54,2 pkt w styczniu. Te dane wyraźnie sugerują, że sytuacja gospodarcza u naszego największego partnera handlowego poprawia się.

– Chmury burzowe nad gospodarką niemiecką już się mogą przejaśniać – twierdzi Phil Smith, ekonomista z firmy IHS Markit przeprowadzającej badania PMI.

– Odczyt niemieckiego łącznego PMI jest kolejnym sygnałem poprawy. Rósł on czwarty miesiąc z rzędu, a biorąc pod uwagę to, że inne sondaże również niedawno się poprawiły, ryzyko recesji się zmniejszyło. Jednakże niemieckie sondaże były wcześniej tak słabe, że zwyżki z ostatnich kilku miesięcy wciąż pozostawiają je na bardzo niskich poziomach. Styczniowy odczyt łącznego PMI sugeruje dosyć płaski wzrost PKB na początku roku. Jest to zgodne z naszym poglądem, że niemiecka gospodarka będzie miała kłopoty ze wzrostem w pierwszej połowie 2020 r., a ciążyć jej będą problemy przemysłu – twierdzi Jack Allen-Reynolds, ekonomista z Capital Economics.

Co prawda łączny PMI dla sektora prywatnego strefy euro pozostał w styczniu na poziomie 50,9 pkt, ale odczyt dla przemysłu okazał się lepszy od prognoz. Przemysłowy PMI wzrósł z 46,3 pkt do 47,8 pkt. Wskaźnik dla sektora usług lekko spadł jednak – z 52,8 pkt do 52,2 pkt – i był nieco niższy od oczekiwań.

– Amerykańsko-chińska umowa handlowa „pierwszej fazy" jest już podpisana, nie ma na razie podwyżek ceł na europejskie samochody, a część niepewności związanej z harmonogramem brexitu zniknęła. Niektóre czynniki, które hamowały produkcję przemysłową, zmieniły się więc na lepsze. Nie spodziewajmy się natychmiastowego odbicia produkcji. Jednakże w raportach PMI są zachęcające dane pokazujące, że czeka nas odbicie wzrostu gospodarczego – uważa Bert Colijn, ekonomista z ING.

GG Parkiet

We Francji PMI dla przemysłu wzrósł z 50,4 pkt w grudniu do 51 pkt w styczniu i był nieco wyższy od prognoz. Wskaźnik dla sektora usług spadł jednak z 52,4 pkt do 51,7 pkt. Jego spadek był jednak w dużej mierze związany z ogromnymi strajkami, które przetaczały się w ostatnich tygodniach przez Francję i prowadziły do paraliżu jej transportu publicznego.

Brytyjski łączny PMI dla sektora prywatnego skoczył z 49,3 pkt w grudniu do 52,4 pkt w styczniu, gdy spodziewano się jego wzrostu do 50,7 pkt. Wskaźnik dla przemysłu wzrósł z 47,5 pkt do 49,8 pkt, a dla sektora usług z 50 pkt do 52,9 pkt. Ten odczyt sugeruje, że koniunktura poprawiła się po tym, jak w grudniu konserwatyści wygrali wybory parlamentarne, a niepewność w kwestii brexitu mocno się zmniejszyła. – Wielki skok łącznego PMI sugeruje, że Bank Anglii może się wstrzymać z cięciem stóp – uważa Samuel Tombs, ekonomista z Pantheon Macroeconomics. HK

Gospodarka światowa
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów. Dzięki zwyżce cen akcji
Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin