Węgrzy zarabiają coraz więcej

Niedobór pracowników wymusza na węgierskich pracodawcach podnoszenie płac. Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło przez rok o 13 proc. i wynosiło w listopadzie 322 955 forintów (około 4360 zł) – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego Węgier.

Publikacja: 22.01.2018 11:54

Płace netto rosły w takim samym tempie jak zarobki brutto, osiągając przeciętnie ok. 214 644 HUF (2900 zł).

Jak zauważa węgierski GUS, wynagrodzenia otrzymały solidne wsparcie za sprawą wzrostu płacy minimalnej, a także podwyżki zarobków w niektórych obszarach sektora publicznego i państwowych przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Jak podaje agencja MTI, uwzględniając 12-miesięczną inflację na poziomie 2,5 proc., płace realne wzrosły o 10,24 proc.

Pomijając 151,8 tys. Węgrów zatrudnionych w ramach państwowych programów pracy aktywizujących społeczeństwo, średnie wynagrodzenie brutto i netto wzrosło w listopadzie o 11,6 proc., do odpowiednio 337 147 HUF (ok. 4550 zł) i 224 202 HUF (ok. 3026 zł). Liczba pracowników w państwowych programach nieznacznie spadła w porównaniu ze 155 tys. zarejestrowanymi w październiku.

Bez pracowników z programów pracy wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 11 proc. rok do roku, a płace brutto w sektorze o 13,5 proc. Tzw. nieregularne wynagrodzenia wzrosły aż o 41,4 proc.

Liczba pracowników przez rok powiększyła się o 1 proc., do 3,02 mln w listopadzie. Wyłączając pracowników objętych programem rządowym, wzrost wyniósł 2,8 proc.

Analitycy, z którymi rozmawiała agencja MTI, wskazali, że płace brutto wzrosły powyżej oczekiwań w listopadzie w wyniku rosnącego niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, a także wskutek umów płacowych i podwyżek płac w sektorze publicznym.

Analityk Dávid Németh z K & H Bank oczekuje, że płace w tym roku będą rosły nieco wolniej, ale wciąż solidnie – o 8-proc. w przypadku płac realnych. András Horváth z TakarékBank przewiduje zaś średni wzrost płac w tym roku o 9 proc., a płacy minimalnej o 8 proc. Biorąc pod uwagę inflację na poziomie 2,7 proc., realne wynagrodzenia wzrosłyby o ponad 6 proc.

Gospodarka światowa
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów. Dzięki zwyżce cen akcji
Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin