Gospodarka - Świat

Euro do dolara najwyżej od trzech lat

Doniesienia o przełomie w rozmowach o koalicji rządowej w Niemczech wspomogły euro.
Foto: Bloomberg

Euro umocniło się w piątek rano o 0,8 proc. wobec dolara. Przed 12.00 za 1 euro płacono nawet 1,2134 USD, czyli najwięcej od stycznia 2015 r. Zyskiwała również większość europejskich indeksów giełdowych. W ten sposób rynek reagował na wieści o postępie w rozmowach dotyczących stworzenia koalicji rządowej w Niemczech. To zostało dobrze przyjęte przez inwestorów, gdyż kanclerz Angela Merkel trudzi się z budowaniem koalicji od wrześniowych wyborów parlamentarnych.

Merkel, kierująca nominalnie chadecką partią CDU (sprzymierzoną z bawarską, prawicową partią CSU) spotkała się z Martinem Schultzem, szefem socjaldemokratycznej partii SPD. Zgodzili się na rozpoczęcie rozmów koalicyjnych. Wcześniej SPD deklarowała, że nie chce rządzić wspólnie z CDU/CSU. Zmieniła jednak zdanie, po tym jak CDU/CSU nie udało się stworzyć koalicji wspólnie z liberalną partią FDP i Zielonymi.

Rozmowy koalicyjne będą trudne a eksperci wskazują, że nowego rządu można się spodziewać najwcześniej na przełomie marca i kwietnia. Wzrosły jednak szanse, że Angela Merkel ponownie stanie na czele rządu. Inwestorzy cieszą się również, że oddala się ryzyko przyspieszonych wyborów.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły