Morawiecki w expose: Zmieńmy konstytucję, by zagwarantować prywatność PPK i IKE

Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do pozostałych ugrupowań sejmowych z propozycją zmiany konstytucji, by zagwarantować w niej prywatność środków gromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).

Publikacja: 19.11.2019 11:46

Morawiecki w expose: Zmieńmy konstytucję, by zagwarantować prywatność PPK i IKE

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

"Nasz program jest programem zainicjowanym przez rząd, ale oszczędności, które gromadzą w nich Polacy, są środkami w pełni prywatnymi i dziedziczonymi. Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu - nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj na sali: naprawmy to wspólnie, zmieńmy konstytucję RP tak, by zagwarantować środki w PPK i IKE, zagwarantować  ich prywatność i ochronę - tak możemy odzyskać zaufanie obywateli" - powiedział Morawiecki w Sejmie.

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Na początku listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Opcją domyślną dla członków OFE będą indywidualne konta emerytalne. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Celem rządu na najbliższe cztery lata jest utrzymanie dynamiki wzrostu PKB na poziomie co najmniej 2-3 pkt proc. wyższym niż w strefie euro, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie.

"Stajemy na progu wielkich zmian i wielu niekorzystnych trendów. Pomimo tego celem mojego rządu w najbliższych czterech latach jest utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu PKB na poziomie co najmniej 2-3 pkt proc. wyższym niż w strefie euro. Dzięki temu z każdym rokiem będziemy coraz bliżej poziomu życia państw Zachodniej Europy" - powiedział Morawiecki w Sejmie.

Według opublikowanych w ub. tygodniu danych Eurostatu, PKB wzrósł w III kw. br. o 1,2% r/r w strefie euro oraz o 1,3% w całej UE. Wzrost PKB Polski w tym ujęciu wyniósł 4% r/r. Był to drugi najwyższy wynik spośród krajów UE (po Węgrzech z 4,8% wzrostu), których dane podał Eurostat.

Rząd planuje zainwestować kilkadziesiąt miliardów złotych w wielkie projekty transportowe i energetyczne w ciągu najbliższych 4-6 lat, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie. Podkreślił, że strategiczne inwestycje państwa polskiego będą poduszką bezpieczeństwa w perspektywie nadchodzącego globalnego spowolnienia gospodarczego.

"Polska będzie krajem wielkich projektów, które będą oznaczały realny skok cywilizacyjny naszego kraju, które uczynią z Polski jedno z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy Środkowej. Strategiczne inwestycje państwa polskiego będą też poduszką bezpieczeństwa przed dzisiejszymi prognozami w gospodarce światowej" - powiedział Morawiecki w Sejmie.

"W ciągu najbliższych 4-6 lat, zgodnie z 'Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju', zainwestujemy dziesiątki miliardów złotych w największe polskie projekty, które wzmocnią naszą wspólnotę wewnątrz i naszą pozycję na zewnątrz" - zapowiedział premier.

Będą to m.in.: przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, Centralny Port Komunikacyjny (CPK), Via Baltica, Via Carpatia, ponad 100 obwodnic, remonty setek dworców, szpitali, szkół, program modernizacji i budowy połączeń kolejowych, inwestycje w energetykę odnawialną i konwencjonalną oraz Baltic Pipe, wymienił premier.

"Naszym celem jest zmodernizowanie i wybudowanie ponad 9 000 tys. km torów kolejowych. [...] To łącznie kilkaset miejsc w Polsce, które znajdą się ponownie w rozkładzie jazdy PKP" - wskazał Morawiecki.

Rząd zaproponuje stworzenie sejmowego zespołu, który zajmie się - w ramach szerokiej współpracy społecznej - opracowaniem pakietu deregulacyjnego i wolnościowego, dokona redukcji biurokracji i administracji, a także będzie upraszczać prawo podatkowe i wprowadzać nowe rozwiązania, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie.

"Zaproponujemy utworzenie sejmowego zespołu, który w porozumieniu z rządem zidentyfikuje i zaproponuje zmiany, wypracowany wspólnymi siłami pakiet deregulacyjny i pakiet wolnościowy dla obywateli i biznesu. Już dziś zapraszam opozycję, pracowników i przedsiębiorców, podmioty trzeciego sektora, think tanki do wspólnej merytorycznej pracy" - powiedział Morawiecki w Sejmie.

Dokonamy redukcji biurokracji i administracji i dzięki temu uzyskamy kilka miliardów złotych oszczędności, dodał premier.

"Nowoczesna gospodarka musi coraz bardziej bazować na lepiej zarabiających fachowcach. Sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość, przewidywalność prawa i systemu regulacji" - dodał.

"Pierwsza kadencja była ukierunkowana na uszczelnienie podatkowe. Tych wysiłków nie zaprzestaniemy, ale jednocześnie, punktowo i systemowo uprościmy prawo podatkowe i wprowadzimy następne rozwiązania wspierające polskie firmy - małe i średnie przedsiębiorstwa" - wskazał też Morawiecki.

Zapowiedział, że w tej kadencji rząd zaproponuje dalszą przebudowę systemu podatkowego.

"Wprowadzimy kolejne ulgi inwestycyjne dla najmniejszych przedsiębiorców, np., możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe, bez konieczności długotrwałej i wiążącej się z formalnościami amortyzacji" - powiedział premier.

Gospodarka krajowa
Ernest Pytlarczyk, Pekao: Podwyżkę stóp trudno byłoby uzasadnić
Gospodarka krajowa
Zarząd broni prezesa. Mówi o ataku na niezależność banku
Gospodarka krajowa
Wzrost popytu nie strąci inflacji z drogi do celu
Gospodarka krajowa
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Gospodarka krajowa
Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Jest wniosek grupy posłów