Gospodarka - Kraj

Handel zagraniczny. Polski eksport w rozkwicie

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. eksport towarów z Polski zwiększył się o 9,8 proc. rok do roku, zaś import do Polski o 10,9 proc. – podał w piątek GUS.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Dane te, dotyczące wartości wymiany zagranicznej liczonej w euro, są nieco lepsze, niż po sierpniu. Wtedy, w porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy ub.r., eksport w euro zwiększył się o 9,5 proc., zaś import o 11,4 proc.

Statystyki te sugerują, że w samym wrześniu przyspieszył wzrost eksportu, wyhamował zaś wzrost importu. W efekcie nadwyżka Polski w handlu towarowym, która po sierpniu wynosiła 866 mln euro, zwiększyła się do 1,9 mld euro.

Do niedawna ekonomiści powszechnie ostrzegali, że ten rok przyniesie powrót deficytu handlowego, po dwóch latach nadwyżki. Miał to być efekt dynamicznego wzrostu konsumpcji, a także odbicia inwestycji, które są importochłonne. Obecnie wygląda na to, że tak się nie stanie.

Ministerstwo Rozwoju prognozuje, że eksport zwiększy się w tym roku o 7,5 proc., zaś import o 9 proc. Jak dotąd zarówno eksport, jak i import, rosną szybciej, ale różnica między tempem ich wzrostu jest mniejsza, niż w prognozach MR.

Polskiemu eksportowi sprzyja dobra koniunktura w strefie euro, która jest największym odbiorcą towarów znad Wisły. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła nowe prognozy, wedle których PKB Eurolandu powiększy się w 2017 r. o 2,2 proc., najbardziej od 2007 r.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły