Braki kadrowe zahamują polską gospodarkę

W 2019 r. tempo wzrostu polskiej gospodarki zmaleje do 3,9 proc., z 4,7 proc. w tym roku – przewiduje Bank Światowy w najnowszym raporcie.

Publikacja: 17.10.2018 11:58

Braki kadrowe zahamują polską gospodarkę

Foto: AFP

W 2020 r. PKB Polski powiększy się według tej waszyngtońskiej instytucji o 3,6 proc.

W poprzednich prognozach, z kwietnia, Bank Światowy oczekiwał, że polska gospodarka w tym roku urośnie o 4,2 proc., a w kolejnych dwóch latach o 3,7 i 3,5 proc.

Waszyngtońska instytucja zakłada m.in., że w latach 2019-2020 inwestycje w Polsce będą rosły w tempie bliskim 6 proc., tak samo jak w tym roku.

Taka ścieżka wzrostu PKB nie powinna doprowadzić do nadmiernego wzrostu inflacji. Według BŚ utrzyma się ona na poziomie 2,5 proc. rocznie.

„Zachodnioeuropejskie gospodarki, w tym niemiecka, zaczynają zwalniać. Na świecie rosną też tendencje protekcjonistyczne. W Polsce z kolei pracodawcy coraz bardziej narzekają na niedobory pracowników. Splot tych czynników prawdopodobnie doprowadzi do spowolnienia wzrostu w Polsce" – tłumaczy Carlos Pinerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Wśród zagrożeń dla polskiej gospodarki, oprócz niedoboru pracowników Bank Światowy wymienia „strukturalne pogorszenie w finansach publicznych" oraz kalendarz polityczny. Te dwa czynniki są ze sobą powiązane. BŚ ocenia, że deficyt sektora finansów publicznych jest niski, przy tak dobrej koniunkturze powinien być jeszcze mniejszy. Ale w związku z przypadającymi w przyszłym roku wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi będzie to trudne.

Gospodarka krajowa
Ernest Pytlarczyk, Pekao: Podwyżkę stóp trudno byłoby uzasadnić
Gospodarka krajowa
Zarząd broni prezesa. Mówi o ataku na niezależność banku
Gospodarka krajowa
Wzrost popytu nie strąci inflacji z drogi do celu
Gospodarka krajowa
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Gospodarka krajowa
Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Jest wniosek grupy posłów