Jak odmrozić gospodarkę. Pracodawcy wyciągają rękę do rządu

Przedsiębiorcy chcą odmrożenia gospodarki. Przygotowują harmonogramy restartu poszczególnych jej obszarów i samoregulacje, które mają chronić zdrowie pracowników. Apelują do rządu, by z nimi rozmawiał na ten temat.

Publikacja: 28.04.2020 05:23

Jak odmrozić gospodarkę. Pracodawcy wyciągają rękę do rządu

Foto: Bloomberg

Coraz więcej rządów na całym świecie ogłasza precyzyjne plany odmrażania swoich gospodarek. Tak robią m.in. Niemcy, Włosi czy Czesi. W połowie kwietnia także premier polskiego rządu ogłosił taki plan. Nie podał jednak dat poszczególnych etapów odmrożenia. Wyjątkiem było ogłoszenie, że od 20 kwietnia otwarte zostaną lasy i parki, a w sklepach i kościołach będzie mogło przebywać jednocześnie więcej osób. W weekend ogłoszono, że w maju do treningów wrócą piłkarze, a pod koniec tego miesiąca rozegrane mają być pierwsze mecze. To ciągle jednak nie to, na co czekają przedsiębiorcy.

RDS o samoregulacjach

„Odmrażanie gospodarki to ważny temat nie tylko dla rządu, ale również dla związkowców i pracodawców. Do przeprowadzenia tego procesu konieczny jest dialog z partnerami społecznymi. Tylko we współpracy z nimi można przygotować model wychodzenia z kryzysu" – napisali we wspólnym oświadczeniu Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, członkowie Rady Dialogu Społecznego.

Podczas ostatniego posiedzenia prezydium RDS zwracali uwagę, że przy restarcie gospodarki kluczowe znaczenie ma ochrona zdrowia. – Bez odpowiedniego zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego i szerokiej dostępności środków ochrony trudno myśleć o odmrożeniu gospodarki i powrocie do „nowej normalności" – przyznali.

Ich zdaniem w najgorszej sytuacji jest obecnie sektor mikro- i małych firm, którego działalność została z dnia na dzień zablokowana, a odblokowywana ma być najpóźniej. Samozatrudnieni i mały biznes, świadczący usługi dla ludności, mogą już tego nie doczekać. Dlatego związkowcy i pracodawcy z RDS przygotują wspólne rekomendacje w zakresie odmrażania gospodarki, które zostaną następnie przekazane stronie rządowej. Ich zdaniem konieczne jest usprawnienie dialogu pomiędzy stroną społeczną a stroną rządową w ramach RDS. „Przypominamy, że Rada jest najważniejszą instytucją dialogu społecznego w Polsce, która realizuje konstytucyjną zasadę dialogu i współpracy partnerów społecznych. Dlatego oczekujemy poprawy komunikacji z rządem, większej otwartości na dialog oraz włączenia w większym stopniu strony społecznej w prace nad tarczą finansową i procesem wychodzenia z kryzysu" – napisali we wspólnym komunikacie.

Kolejny plan odmrożenia

Kilka organizacji biznesowych przygotowało harmonogramy odmrażania gospodarki. Najświeższy ma Business Center Club. Oparty jest na badaniach opinii przedsiębiorców i skonsultowany z prof. Robertem Flisiakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Chorób Zakaźnych, przewodniczącym Central European Hepatologic Collaboration.

Harmonogram zakłada, że w ciągu kilku najbliższych dni mogłyby ruszyć średnie i małe punkty handlowe o profilu niespożywczym, punkty usługowe i naprawcze i zakłady fryzjerskie. W tym ostatnim przypadku z ograniczeniem usług do podstawowych i ich limitem czasowym oraz ograniczeniem liczby klientów obsługiwanych w tym samym czasie. Zaraz po tym, w pierwszej połowie maja, działalność mogłyby wznowić hotele – z limitami liczby miejsc, sklepy w galeriach handlowych i poza nimi – początkowo z limitowaniem jednoczesnej liczby klientów i personelu w pomieszczeniach oraz szkoły wyższe. Kolejny etap, od 24 maja, to otwarcie szkół i przedszkoli. W czerwcu przywrócona ma być komunikacja krajowa i zniesione pozostałe obostrzenia w handlu i usługach. Lipiec to przywrócenie międzynarodowych połączeń kolejowych i lotniczych, to jednak zależeć będzie także od sytuacji w innych krajach. Na koniec, w sierpniu, otwarte mają być kina i teatry, pod warunkiem że liczba zachorowań spadnie poniżej 50 dziennie, a także granice dla pracowników zagranicznych. – Sytuacja przez cały czas wymagałaby monitorowania. Społeczeństwo ma wyrobione mechanizmy samoograniczające. Należy tylko nad nimi czuwać i je utrwalać – uważa BCC.

Gospodarka krajowa
Inflacja zmalała wyraźnie poniżej celu NBP
Gospodarka krajowa
Ernest Pytlarczyk, Pekao: Podwyżkę stóp trudno byłoby uzasadnić
Gospodarka krajowa
Zarząd broni prezesa. Mówi o ataku na niezależność banku
Gospodarka krajowa
Wzrost popytu nie strąci inflacji z drogi do celu
Gospodarka krajowa
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Gospodarka krajowa
Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki