Analitycy CFA: Obawy o lawinę bankructw

CFA Society Poland zapytało swoich członków - analityków finansowych, zarządzających aktywami czy konsultantów – o wpływ koronawirusa na gospodarkę: czy boją się utraty pracy, ile lat trzeba będzie odbudowywać gospodarkę, … Odpowiedzi?

Publikacja: 03.04.2020 13:20

Analitycy CFA: Obawy o lawinę bankructw

Foto: AFP

Pandemia COVID-19 wywołana rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 w ostatnich tygodniach doprowadziła do destabilizacji  gospodarki i życia społecznego. Aż 80 proc. członków biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez CFA Society Poland "COVID-19 a gospodarka" uważa, że kryzys epidemiologiczny, z którymi mierzą się obecnie gospodarki narodowe na całym świecie, wywoła większe reperkusje niż kryzys finansowy, który rozpoczął się w latach 2007-2008.

– Spora grupa respondentów za największe zagrożenie uważa obecnie lawinę bankructw przedsiębiorstw. Po kryzysie 2008 r. nauczyliśmy się, że nawet największe organizacje sektora finansowego, jak legendarny już Lehman Brothers, mogą przestać funkcjonować – wyjaśnia Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland. – Jednakże fala bankructw w 2020 r. może dotyczyć całej gospodarki. Ciężko ocenić jaki będzie udział instytucji finansowych w tym kryzysie.

Mimo że profesjonaliści z tytułem prestiżowym wskazują jako drugie zagrożenie wzrost bezrobocia właśnie, nie boją się o swoje stanowiska pracy. Spora grupa jednakże uważa, że rynki finansowe ulegną czasowej destabilizacji.

– Większość organizacji finansowych potrafi odnaleźć się w czasach "społecznej kwarantanny" dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, które pozwalają na płynne przejście struktur organizacyjnych na wszystkich poziomach do trybu home office – mówi Krzysztof Jajuga. – Sektor finansowy jest jednakże bardzo złożoną branżą. Destabilizacja zatem będzie złem koniecznym, z którym będziemy musieli się zmierzyć.

Ile zatem czasu będzie potrzebowała gospodarka, by wrócić na dawne tory? Tutaj zdania są podzielone, ale większość respondentów uważa, że odbudowa gospodarki zajmie nam mniej więcej ok. 3 lat.

– Nie zaobserwowaliśmy obecnie skrajnie pesymistycznych prognoz. Mimo że mówimy o bezprecedensowej sytuacji dotykającej każdego z nas, będziemy mogli sobie z nią poradzić. Tylko co piąty profesjonalista wskazywał na dłuższy okres odbudowy światowej gospodarki, liczący nawet 5 lat – konkluduje Krzysztof Jajuga.

Finansiści krytycznie ocenili natomiast rządowy pakiet pomocowy tzw. tarczę antykryzysową, uważając, że pomoc oferowana przedsiębiorcom oraz społeczeństwu  w jej ramach jest niewystarczająca i raczej źle sprofilowana, przez co firmy i gospodarstwa domowe będą tracić płynność, która przełoży się na rosnącą liczbę bankructw oraz ubożenie społeczeństwa.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 20 marca a 3 kwietnia 2020 r.

Gospodarka krajowa
Inflacja zmalała wyraźnie poniżej celu NBP
Gospodarka krajowa
Ernest Pytlarczyk, Pekao: Podwyżkę stóp trudno byłoby uzasadnić
Gospodarka krajowa
Zarząd broni prezesa. Mówi o ataku na niezależność banku
Gospodarka krajowa
Wzrost popytu nie strąci inflacji z drogi do celu
Gospodarka krajowa
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Gospodarka krajowa
Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki