Gospodarka - Kraj

Podwyżka stóp: jeśli nie teraz, to nigdy?

Przybywa prognoz, wedle których na pierwszą od 2012 r. podwyżkę stóp RPP
zdecyduje się dopiero w II połowie 2019 r. Nie jest jednak jasne, czy wtedy będzie to jeszcze możliwe.

Prezes NBP Adam Glapiński na forum w Davos żartował, że RPP w ogóle nie rozmawia o stopach procentowych. Duża część rynku wzięła te słowa na poważnie.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W komunikacie kończącym marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, który zostanie opublikowany w środę o godz. 16, znajdą się nowe prognozy Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP dotyczące m.in. tempa wzrostu polskiej gospodarki oraz inflacji. Od tego, co one pokażą, a przede wszystkim od tego, jak odniosą się do nich członkowie RPP, część instytucji finansowych uzależnia swoje prognozy stóp procentowych.

– Zrewidujemy naszą prognozę podwyżki stóp w lipcu br. po marcowym posiedzeniu Rady. Jej reakcja na nowe prognozy DAE będzie wskazówką, czy podwyżki stóp w tym roku w ogóle są możliwe – napisał kilka dni temu Marcin Kujawski, analityk ds. europejskich rynków wschodzących w banku Nomura. To stanowisko jest na tyle powszechne, że na początku miesiąca ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści wskazywali środowy komunikat RPP jako jedno z tych wydarzeń marca, które mogą mieć największy wpływ na rynki finansowe, choć nikt nie oczekuje, aby na tym posiedzeniu zapadła decyzja o zmianie stóp.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz