Gospodarka - Kraj

Saldo obrotów bieżących. Gospodarka: Oszczędzamy więcej, niż wydajemy

W 2017 r. po raz pierwszy od połowy lat 90. XX w. Polska miała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących.
Foto: Adobestock

Przyczyniła się do tego słabość inwestycji, która stłumiła import. Nie bez znaczenia są też jednak zmiany strukturalne w polskiej gospodarce, które pozwalają oczekiwać, że deficyt obrotów bieżących długo nie wróci.

Jak podał we wtorek Narodowy Bank Polski, saldo obrotów bieżących, odzwierciedlające wyniki rozliczeń kraju z zagranicą z tytułu handlu i inwestycji, wyniosło w 2017 r. blisko 0,4 mld euro. To nadwyżka minimalna, odpowiadająca 0,1 proc. PKB, ale od 1995 r. Polska stale miała w rozliczeniach zagranicznych deficyt. W 2016 r. wyniósł on niespełna 1,3 mld euro, ale dawniej dochodził nawet do 20 mld euro. „Nadwyżka na rachunku bieżącym oznacza spadek zależności kraju od zagranicznego finansowania i spadek zadłużenia" – tłumaczą w komentarzu do danych NBP ekonomiści PKO BP.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz