Gospodarka - Kraj

Konkurs „Parkietu". Najlepszych ekonomistów mają BOŚ i BGK

Konkurs „Parkietu". Ostatni kwartał przyniósł roszadę na dwóch pierwszych miejscach.

Łukasz Tarnawa, BOŚ

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Aleksandra Świątkowska

Foto: materiały prasowe

Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska, ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska, najlepiej prognozowali publikowane w 2017 r. wskaźniki makroekonomiczne i rynkowe. W ostatnim kwartale o włos wyprzedzili Tomasza Kaczora i Piotra Dmitrowskiego z Banku Gospodarstwa Krajowego, którzy triumfowali w naszym konkursie rok wcześniej (wtedy to oni na ostatniej prostej przeskoczyli BOŚ). Na trzecim miejscu znalazł się Jarosław Janecki, główny ekonomista Banku Societe Generale w Polsce, który wyróżnił się celnością prognoz wskaźników rynkowych (notowań euro i dolara oraz obligacji skarbowych).

Zwycięzcy konkursu prognoz miesięcznych "Parkietu”. Od lewej: ŁUKASZ TARNAWA (BOŚ, I miejsce), TOMASZ KACZOR (BGK, II miejsce), JAROSŁAW JANECKI (Societe Generale w Polsce, III miejsce).

Foto: Parkiet

Polska gospodarka w 2017 r. nie rozpieszczała prognostów. Przyspieszyła zdecydowanie bardziej, niż ktokolwiek oczekiwał, ale wybiórczo. Za sprawą doskonałej koniunktury na rynku pracy wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych rosły najszybciej od dekady, ale wzrost inwestycji rozczarowywał. Tę kapryśną rzeczywistość gospodarczą najlepiej antycypował zespół ekonomistów PKO BP, wyprzedzając nawet analityków BGK i BOŚ. Ci ostatni nadrabiali jednak wszechstronnością. Duet Tarnawa i Świątkowska zajął drugie miejsce pod względem celności prognoz wskaźników rynkowych, za Janeckim, a przed Bankiem BPS. Z kolei ekonomiści BGK byli w pierwszej piątce najlepszych prognostów aż dziesięciu spośród 23 wskaźników (makroekonomicznych i rynkowych) uwzględnionych w konkursie.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz