Gospodarka - Kraj

Inflacja w Polsce. Cel znów się oddalił

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI), podstawowa miara inflacji w Polsce, wzrósł w grudniu o 2 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku, po zwyżce o 2,5 proc. w listopadzie – oszacował wstępnie GUS.
Foto: Bloomberg

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że inflacja wyhamowała do 2,1 proc.

Przyczyną spadku inflacji było przede wszystkim wyhamowanie wzrostu cen paliw w ujęciu rok do roku. W grudniu 2016 r. ropa naftowa na światowych rynkach wyraźnie bowiem podrożała, co stworzyło wysoką bazę odniesienia w grudniu ub.r.

Z tego samego powodu inflacja w kolejnych miesiącach może jeszcze wyhamować, oddalając się od celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 proc.

W porównaniu do listopada CPI wzrósł w grudniu o 0,2 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły