Jak inwestować, to w Polsce

Polska była jednym z nielicznych państw UE, które w 2020 r. odnotowały wzrost liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield.

Publikacja: 21.06.2021 15:01

Jak inwestować, to w Polsce

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Jak wynika z danych, które w poniedziałek opublikowała Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), w ub.r. zagraniczni inwestorzy ogłosili nad Wisłą 465 projektów inwestycyjnych typu greenfield (realizowanych od zera), o niemal 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Dla porównania, w całej UE liczba ogłoszonych projektów tego typu zmalała o 15 proc. Pomijając Polskę, przybyło ich tylko w pięciu krajach (Grecja, Niemcy, Szwecja, Estonia, Irlandia).

Pod względem liczby ogłoszonych w Polsce bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) typu greenfield, pandemiczny 2020 r. okazał się rekordowy. Średnia wartość takiego projektu nieznacznie jednak zmalała. W rezultacie, łączna wartość takich inwestycji wyniosła 24,3 mld USD, o 0,7 proc. mniej niż rok wcześniej, który był pod tym względem wyjątkowo udany – od 2003 r. lepszy był tylko 2008 r.

Wartość BIZ typu greenfield wzrosła w 2020 r. w 10 krajach UE, w tym np. na Słowacji. Średnio jednak w całej Unii zmalała o 16 proc. Dzięki temu, że nad Wisłą zniżka była mniejsza, Polska odpowiadała w ub.r. za 17,8 proc. wartości ogłoszonych w UE projektów tego rodzaju. W porównaniu do 2019 r., udział ten wzrósł o 2,8 pkt proc. Lepszym wynikiem mogą się pochwalić tylko Niemcy (5,2 pkt proc.).

„To zwiastun boomu eksportowego w zbliżających się latach" – zauważył na Twitterze Marcin Czaplicki, ekonomista z PKO BP. Odniósł się do tego, że szybki wzrost polskiego eksportu w ostatnich latach to właśnie konsekwencja inwestycji realizowanych w Polsce wcześniej. Przykładowo, dzięki inwestycji LG Chem Polska stała się europejskim liderem sprzedaży akumulatorów litowo-jonowych.

Z poniedziałkowego raportu UNCTAD wynika, że pandemia mocno ograniczyła strumień bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie. Ich wartość zmalała o 35 proc., do niespełna 1 bln USD. To oznacza, że znalazła się o 20 proc. niżej niż w 2009 r., po globalnym kryzysie finansowym.

Na pierwszy rzut oka, załamanie inwestycji w większym stopniu dotknęło gospodarki dojrzałe, gdzie wartość BIZ tąpnęła o 58 proc. Tymczasem w gospodarkach rozwijających się wartość takich inwestycji zmalała tylko o 8 proc., głównie dzięki sile przyciągania Azji. Z drugiej strony, za załamaniem inwestycji w krajach rozwiniętych stoi głównie mniejszy ruch w dziedzinie fuzji i przejęć oraz transakcji wewnętrznych międzynarodowych koncernów. Wartość BIZ typu greenfield w tych krajach zmalała o 19 proc., podczas gdy w gospodarkach rozwijających się – dla których mają one większe znaczenie – o 42 proc.

Ogólnie, jak podaje UNCTAD, wartość inwestycji zagranicznych typu greenfield zmalała w 2020 r. na świecie do najniższego w historii tych danych poziomu 564 mld USD.

Gospodarka krajowa
Ernest Pytlarczyk, Pekao: Podwyżkę stóp trudno byłoby uzasadnić
Gospodarka krajowa
Zarząd broni prezesa. Mówi o ataku na niezależność banku
Gospodarka krajowa
Wzrost popytu nie strąci inflacji z drogi do celu
Gospodarka krajowa
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Gospodarka krajowa
Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Jest wniosek grupy posłów