WIG20 negatywnie wypadł na tle Europy

Początek sesji w Warszawie dawał szansę na wygraną byków. Mimo że indeksy na Starym Kontynencie w większości świeciły na zielono, WIG20 zakończył dzień pod kreską.

Publikacja: 23.09.2021 17:24

WIG20 negatywnie wypadł na tle Europy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Podczas poprzednich sesji indeks największych spółek odrabiał straty po poniedziałkowym tąpnięciu. W środę WIG20 zyskał 2,6 proc., a na początku handlu w czwartek indeks rósł o blisko 0,8 proc. Przewaga popytu zaczynała jednak topnieć z godziny na godzinę. Ostatecznie WIG20 zamknął się na poziomie 2320 pkt., co oznacza spadek o 0,58 proc.

JSW, która początkowo drożała o ponad 3 proc., ostatecznie staniała o 3 proc. Obrót walorami górniczej spółki był największy na GPW. Jeszcze mocniej spadły natomiast notowania Mercatora Medical. Producent medycznych rękawic staniał o 3,7 proc. Inwestorzy chętnie handlowali również papierami KGHM. Spółka poinformowała o planach budowy elektrowni jądrowej, ale nie wywołało to wśród akcjonariuszy euforii, tak jak było to w przypadku ZE PAK czy Ciechu w ostatnich tygodniach. Obroty akcjami miedziowej spółki przekroczyły 115 mln zł, a notowania spadły o 0,3 proc.

Indeks średnich spółek mimo dużych problemów zdołał utrzymać się minimalnie nad kreską. mWIG40 podobnie jak WIG20 początek sesji zaczął od wzrostów, jednak w ostatnich godzinach znalazł się na minusie. Zmotywowało to kupujących i ostatecznie mWIG40 wzrósł o skromne 0,02 proc. W tym gronie na uwagę zasługuje DataWalk, którego notowania wzrosły o ponad 7 proc.

Wśród indeksów sektorowych najgorzej poradził sobie WIG-energia. Większość spółek wchodzących w skład tego benchmarku staniała, na czele z ML Systemem, którego notowania spadły o 6,7 proc.

Najbardziej na głównym parkiecie GPW wyróżniały się w czwartek Braster i ZE PAK. Notowania obu spółek rosły w trakcie sesji o kilkanaście procent. Braster zawarł dzień wcześniej porozumienie z LDA Capital dotyczące potencjalnego finansowania działalności i zdrożał o ponad 15 proc.

Z kolei wzrost notowań ZE PAK pomagał indeksowi sWIG 80 utrzymać się na plusie, jednak apetyt na zwyżki był większy. ZE PAK zyskał 9,4 proc., a indeks małych spółek wzrósł o 0,16 proc.

Przecena WIG20 odbiegała od sytuacji na głównych parkietach w Europie. Pod koniec sesji niemiecki DAX rósł o 1 proc., a francuski CAC 40 zyskiwał 1,1 proc. Również otwarcie handlu na Wall Street było optymistyczne i po godzinie S&P 500 rósł o 0,9 proc.

Na rynku surowców po południu doszło do sporych wahań. Notowania ropy WTI wystrzeliły w górę do 73,25 dol. za baryłkę, co oznaczało wzrost o ponad 1,3 proc. Odmienna sytuacja była na rynku metali szlachetnych, bowiem notowania złota zaczęły tracić ponad 1 proc., schodząc poniżej 1750 dol. za uncję.

Giełda
Wzrostowe zamknięcie kwartału
Giełda
Inwestorzy udają się na święta w dobrych nastrojach
Giełda
Świetne dane z USA, świetna sesja na WIG20
Giełda
Przedświąteczny optymizm na GPW
Giełda
Poranek maklerów: Dziś ostatnia sesja przed świętami i w tym kwartale
Giełda
WIG20 wciąż jeszcze poniżej 2400 pkt