Giełda

Europejskie giełdy na minusach - wiele czynników ryzyka

Na rynkach w zachodniej Europie wiele czynników ryzyka i spadki na giełdach - informują maklerzy.
Foto: Bloomberg

W Europie zyskuje 6 z 19 sektorów ze Stoxx 600. 213 spółek notuje wzrosty, 356 traci.

Ze zwyżką notowane są akcje m.in. Auto Trader Group (+2,5 proc.), Marks & Spencer Group (+2,3 proc.), GKN (+2,2 proc.), ConvaTec Group (+2,0 proc.) i Rotork (+1,7 proc.).

Na minusach m.in. Experian (-2,9 proc.), William Demant Holding (-2,7 proc.), BBA Aviation (-2,5 proc.), Mediclinic

International (-2,0 proc.) i Rio Tinto (-2,0 proc.).

Inwestorzy negatywnie reagują na sygnały wskazujące na "stygnięcie" chińskiej gospodarki.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w sierpniu o 10,1 proc. rdr - poinformowało w czwartek biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu o 10,5 proc. rdr, po wzroście w VII o 10,4 proc.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła zaś w sierpniu o 6,0 proc. rdr, a analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,6 proc., po wzroście poprzednio o 6,4 proc.

Odżywają też "koszmary" związane z nuklearnymi ambicjami Korei Północnej, która zagroziła w czwartek, że użyje broni jądrowej, by "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność" - za poparcie przez nie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji wobec reżimu w Pjongjangu za ostatnią próbę nuklearną.

"Cztery wyspy archipelagu (Wysp Japońskich) powinny zostać zatopione przez bombę nuklearną dżucze. Nie potrzebujemy, żeby Japonia dłużej istniała w naszym pobliżu" - oświadczył związany z władzami komitet zajmujący się relacjami zewnętrznymi Korei Północnej.

"Zredukujmy kontynentalne Stany Zjednoczone do popiołów i ciemności" - napisano również w oświadczeniu, w którym wezwano do "zmobilizowania wszystkich środków odwetowych". Wezwano również do likwidacji Rady Bezpieczeństwa ONZ, którą określono jako "narzędzie zła", składające się ze "skorumpowanych" krajów, działających na rozkaz Stanów Zjednoczonych.

Tymczasem w Europie w czwartek o 9.30 inwestorzy poznają decyzję banku centralnego Szwajcarii o jego polityce monetarnej, a o 13.00 informacje o swojej polityce pieniężnej poda Bank Anglii.

O 14.30 zostanie opublikowany wskaźnik CPI w USA w sierpniu, ważny dla bankierów z Fed w kontekście dalszego kierunku polityki monetarnej w USA. O tej samej porze będzie podana liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w USA w tygodniu zakończonym 9 września.

Na rynku walutowym euro traci 0,01 proc. do 1,1886 USD, po zniżce w środę o 0,7 proc.

Ropa naftowa na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,2 proc. do 49,21 USD za baryłkę. Złoto w dół o 0,1 proc. - po 1.321,66 USD za uncję. Miedź na LME tanieje o 0,6 proc. do 6.512,00 USD za tonę.