Giełda

Czy idzie trzeci wstrząs?

Handel na rynkach finansowych odbywa się albo w oparciu o fakty, albo w oparciu o strach przed niewiadomą. Zwykle są to tylko te dwa rodzaje bodźców lub ich hybrydy. W przyszłym tygodniu oczy wszystkich inwestorów będą zwrócone na Fed, który nie ma wyjścia i podniesie stopy procentowe.

Konrad Białas główny ekonomista, TMS Brokers

Foto: Archiwum

Nie ma wyjścia, bo od dawna przygotowywał rynki na taki scenariusz i zmiana decyzji w ostatniej chwili przyniosłaby niepotrzebny szok. Ale też sytuacja ekonomiczna pozwala na podwyżkę teraz i prawdopodobnie jeszcze dwa razy do końca roku. Czy dostaniemy sygnał, że w tym roku możliwe są cztery podwyżki? Osobiście wątpię, by Fed ograniczał sobie pole manewru na wypadek wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, których w najbliższych miesiącach może nie brakować.

Zatem bez ekstrajastrzębiego przesłania z Fedu dolar może w przyszłym tygodniu nie znaleźć większego impulsu do umocnienia. Z czym zostaniemy? Trzeba pamiętać, że po posiedzeniu FOMC nastąpi długi okres posuchy do kolejnych ważnych danych (raport NFP dopiero 6 kwietnia) przedziurawiony świętami Wielkanocy. W tym czasie powinniśmy za to dostawać świeże doniesienia z Białego Domu o przetasowaniach w personelu najwyższego szczebla, kolejnych przejawach protekcjonizmu i/lub zmianach w polityce względem Iranu, Korei Płn. lub Rosji. Awersja do ryzyka będzie miała czym się żywić bez zakłóceń w postaci kluczowych danych makro. Ba, już teraz nawet takie sprawy jak konflikt na linii Rosja-Wielka Brytania ciążą na nastrojach, kiedy inwestorom brak powodów, by podtrzymywać dotychczasowy optymizm.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz