Problemy z okrągłym poziomem

Poranek maklerów: 2000 pkt nie przestaje "straszyć" na wykresie WIG20. Dziś rano indeks spadał o 0,6 proc. do 1973 pkt. Podobnej skali zniżki notowały też mWIG40 i sWIG80. Jak rynkową sytuację oceniają eksperci?

Publikacja: 22.02.2021 09:12

Problemy z okrągłym poziomem

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Po wahaniach w pobliżu poziomów neutralnych główne europejskie indeksy zdołały wygenerować w piątek dość wyraźne odbicie, redukując skalę spadków w ujęciu całego tygodnia. Wprawdzie FTSE100 zyskało skromne 0,1%, ale IBEX aż 1,2%, a normą były wzrosty lekko poniżej procenta. Lekko nastroje mogła poprawiać decyzja administracji Bidena, by nie nakładać sankcji na żadne niemieckie podmioty w związku z kończącą się budową Nord Stream 2, sygnalizująca ocieplenie stosunków na linii UE-USA, ale sentyment „risk-on" budowały generalnie głównie rosnące ceny surowców. O ile ceny WTI, zdeterminowane obecnie głównie zjawiskami pogodowymi w USA, ograniczającymi podaż, nie odbiły ponownie powyżej 60 USD/b (może się to udać dzisiaj), niezwykle silnie rosły ceny miedzi. Po porannych zwyżkach o kolejne 2% jest ona droższa już o ponad 18% YTD i wydaje się gotowa, by zaatakować w bliskiej przyszłości maksima z 2011 r.

WIG20 wzrósł o 0,2%, mWIG40 spadł o 0,5%, a sWIG80 o 0,3%. Sentyment na GPW mocno odbiegał od nastrojów na rynkach zagranicznych. Choć o 5,9% rosły notowania najważniejszego w głównym indeksie KGHM, uwaga inwestorów zwrócona przede wszystkim na głośny debiut Huuge. Wbrew scenariuszowi sugerowanemu przez drastyczne redukcje, po zwyżce w pierwszej godzinie handlu na rynku zdecydowanie zaczęła dominować podaż, a w godzinach popołudniowych spółka traciła nawet -8%. Wprawdzie większość spadku została wymazana na fixingu, ale niezbyt udane IPO silnie uderzyło w cały sektor gamingowy. Niemal pięcioprocentowe spadki notowały Playway i Ten Square Games, przeceną o 3,5% CD Projekt zamykał tabelę WIG20.

Po niezbyt ciekawej sesji S&P500 straciło 0,2%, a NASDAQ zyskał 0,1%. Rynki azjatyckie znajdują się dziś pod presją, a notowania kontraktów futures sugerują ujemne rozpoczęcie dnia w Europie i USA. Kalendarz makroekonomiczny jest właściwie pusty poza publikacją Ifo. Nerwowo mogą zachowywać się notowania cen ropy. Przed posiedzeniem OPEC w przyszły czwartek Rosja szuka w ramach kartelu sojuszników w planie wykorzystania ostatnich wzrostów cen do zwiększenia wydobycia (sojusz wstrzymuje aktualnie około 7% globalnej podaży), czemu sprzeciwia się Arabia Saudyjska. W ciągu dnia wypowiadać się będą C. Lagarde oraz J. Yellen. Warto obserwować dalsze zachowanie na długim końcu krzywej rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, ruch w kierunku 1,5% może pociągnąć za sobą, powrót do rotacji sektorowej z końcówki roku. Jak zwraca dziś uwagę Bloomberg, temat przygasł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, gdy inwestorzy rzucili się przede wszystkim na akcje najbardziej zmienne.

Technika: Piotr Neidek, analityk BM mBanku

Indeks szerokiego rynku WIG wciąż pozostaje na neutralnych poziomach. Z jednej strony bykom udało się obronić nad wyłamanym oporem 58139, z drugiej zaś zabrakło im sił na wybicie styczniowych maksimów. Do końca miesiąca pozostało jeszcze jedynie kilka sesji i nie można wykluczyć, że luty przejdzie do historii jako wzrostowy okres na GPW. Wiele zależy od tego, czy indeks blue chips WIG20 zdoła zanegować formację G&R, jaka wykształciła się na dziennym wykresie. Wydarzenia z ubiegłego tygodnia doprowadziły do wyrysowania się prawego ramienia ww. struktury i w przypadku cofnięcia się benchmarku poniżej 1900 punktów niedźwiedzie zyskałyby argument do podróży w kierunku 1700. Bykom znad Wisły nie pomaga sytuacja na Deutsche Boerse. DAX utknął pod podwójnym szczytem a od południa nadal czeka na domknięcie tygodniowa luka hossy w strefie 12.6k. W krótkim terminie nie można wykluczyć, że niemiecka Xetra zaatakuje poziomy 14600-14700 wynikające z geometrii fal, niemniej jednak od początku roku DAX wyraźnie spowolnił swój marsz na północ. Problem z wzrostami ponownie ma MSCI Poland, który w piątek zamknął się delikatnie nad kreską. Jak na razie skala aprecjacji za ten miesiąc przekroczyła +5%, jednakże do pokonania styczniowego sufitu brakuje jeszcze raz tyle. Także i na wykresie ww. benchmarku pojawiła się złowieszcza formacja G&R i jeżeli bykom zależy na kontynuacji hossy, to po dziesięciu tygodniach konsolidacji nadszedł już najwyższy czas na wyprowadzenie wzrostowej kontry. W długim terminie doszło już do wyłamania linii trendu spadkowego, pojawiły się sygnały kupna w oparciu o średnie kroczące zaś ostatnia obrona sierpniowych szczytów wciąż stawia akcyjne byki w korzystnym świetle. Jednakże zarówno na wykresie MSCI Poland jak i WIG20 wciąż brakuje twardych argumentów do zanegowania układu A-B-C, jaki wykształcił się podczas zwyżki zapoczątkowanej w marcu ubiegłego roku. Zwolennicy Teorii Fal Elliotta nadal argumentują, iż rynek podniósł się w charakterystyczny sposób dla korekt i bez nowych, rocznych szczytów koncepcja zygzaka A-B-C pozostaje niebezpiecznie aktualna.

Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia nie przyniosła większych zmian na Wall Street – indeks S&P 500 przecenił się o 0,2%, a Nasdaq zyskał 0,1%. W skali całego tygodnia indeksy odnotowały niewielką, stabilną korektę. Impulsem do dalszych wzrostów mogłoby być przyjęcie pakietu fiskalnego o wartości 1,9 mld USD – według Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi niższa izba Kongresu może przyjąć wsparcie do końca bieżącego miesiąca. Odnośnie długoterminowej polityki zagranicznej wypowiedział się w piątek Prezydent Joe Biden – chciałby odbudować relacje z Europą, wzmocnić sojusz NATO, a za główne zagrożenie uważa postawę Rosji i Chin i podkreśla długoterminowy charakter rywalizacji z Państwem Środka. Przed nami kolejne raporty spółek - dziś poznamy wyniki finansowe za IV kw. 2020 r. Berkshire Hathaway i HSBC. W temacie koronawirusa – w Rosji, jeszcze przed zakończeniem badań klinicznych, zarejestrowano już trzecią szczepionkę o nazwie CoviVac. Rząd brytyjski przyśpiesza terminy szczepień – premier Boris Johnson zapowiedział, że wszyscy dorośli mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mieć możliwość zaszczepienia się do końca lipca.

Piątkowa sesja nie była jednokierunkowa – podczas gdy indeks WIG20 zyskał 0,2% indeksy mWIG40 i sWIG80 przeceniły się o odpowiednio 0,5% i 0,3%. W indeksie blue chipów najmocniej zyskał KGHM (+5,9%), Alior (+3,5%) i PKN Orlen (+2,8%), z drugiej strony najwięcej stracił CD Projekt (-3,5%) i LPP (-2,6%). W indeksie średnich spółek zdecydowanie dominował PZ Cormay (+13,2%), a za nim znalazły się notowania GPW (+4,6%), najmocniej przeceniły się spółki z branży gier PlayWay (-4,9%) i Ten Square Games (-4,6%). Playway poinformował dziś o sprzedaży gry „Rustler" (tytuł spotkał się z mieszanym odbiorem graczy) w ilości 6,5 tys. sztuk – gra pochodzi od studia Games Operators (-18,3%), w którym posiada znaczący pakiet akcji. Wspomniane studio było najsłabszym walorem w indeksie sWIG80. Wśród małych spółek najmocniej wzrosły walory Banku Ochrony Środowiska (+8,4%) i ML System (+6,8%). Jak widać w powyższym podsumowaniu sesji w piątek słabo radziły sobie spółki z branży gier, a największym rozczarowaniem mógł być debiut Huuuge – pomimo dużego zainteresowania debiutem, na co wskazuje chociażby 97%-owa redukcja zapisów w transzy dla inwestorów indywidualnych oraz funkcjonowania w popularnej w ostatnich latach branży, walory spółki wahały się w ciągu sesji w przedziale +/-10%, aby ostatecznie zakończyć dzień na lekkim minusie (-1%). Z pozostałych tematów - w kraju pandemia ponownie nabiera rozpędu – minister zdrowia Adam Niedzielski spodziewa się szczytu zachorowań w marcu-kwietniu. W nadchodzących dniach możliwe jest ogłoszenie zamiaru częściowego zamknięcia granic, niewykluczone jest nakładanie kolejnych ograniczeń gospodarczych w przypadku dalszego pogarszania się covidowych statystyk.

Giełda
Przedświąteczny optymizm na GPW
Giełda
Poranek maklerów: Dziś ostatnia sesja przed świętami i w tym kwartale
Giełda
WIG20 wciąż jeszcze poniżej 2400 pkt
Giełda
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?
Giełda
Rynek wycisza się przed długim weekendem
Giełda
Symboliczne wzrosty na GPW. WIG20 poniżej 2400 pkt