WIG20 utrzymuje się przy szczytach z grudnia

Za nami drugi dzień znacznego spadku notowań polskich indeksów akcji, które w środę były najsłabsze w Europie. Przecena WIG20 wyhamowała na silnym wsparciu, ale korekta może się rozwinąć.

Publikacja: 13.01.2021 18:02

WIG20 utrzymuje się przy szczytach z grudnia

Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki

Po kiepskich wynikach warszawskich indeksów we wtorek trudno było oczekiwać, że sesja w środę będzie udana. Klimat wokół akcji nieco się ostudził - z zachodnich krajów Europy płyną mało optymistyczne sygnały o utrzymywaniu obostrzeń jeszcze przez wiele tygodni, natomiast szczepienia rozpędzają się w ślimaczym tempie. Tymczasem indeksy są na wyśrubowanych poziomach, wyceniających gospodarcze odreagowanie. Jak na razie jesteśmy po dwóch dniach wyraźnych spadków, które mogą zwiastować większą korektę. WIG20 jeszcze w poniedziałek próbował swoich sił w okolicach 2100 pkt, natomiast trzy dni później znajduje się o około 80 pkt niżej. Początek sesji w środę miał dość neutralny charakter. WIG20 chwilowo nawet świecił na zielono. Po kilkudziesięciu minutach handlu podaż zaczęła już zdecydowanie dominować. Ostatecznie jednak spadki WIG20 udało się powstrzymać na wsparciu w postaci linii poprowadzonej po szczytach z grudnia. Odpowiedź co do kierunku WIG20 powinien zatem przynieść czwartek. W środę balastem dla WIG20 były w większości te same spółki, które zniżkowały także we wtorek. Najsłabsze w gronie blue chips okazało się CCC, choć z rana kurs zwyżkował. O ponad 3 proc. malał jeszcze kurs PKN Orlen.

W nieco gorszej sytuacji od WIG20 z technicznego punktu widzenia są indeksy średnich i małych spółek, gdzie grudniowe zwyżki miały o wiele silniejszy charakter. Tutaj zasięg korekty może być więc głębszy.

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ostatecznie, mimo grudniowych sugestii, RPP zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Nie było to jednak zaskoczeniem dla rynku. Zdaniem analityków RPP może zdecydować się na cięcie stóp dopiero gdy będziemy mieć do czynienia z tąpnięciem koniunktury.

Na rynku polskich obligacji skarbowych doszło do lekkiego umocnienia - rentowności papierów 10-letnich zniżkowały na koniec dnia do 1,194 proc.

Ciekawostką ze środy jest z pewnością zapowiedź debiutu na giełdzie w Amsterdamie InPostu, spółki znanej z sieci paczkomatów.

Nastroje na innych rynkach w Europie przez większość dnia były lepsze niż na GPW. Niemiecki DAX finiszował z 0,2-proc. zwyżką mimo słabego początku sesji. Ostatecznie krajowe indeksy kończyły dzień jako najsłabsze na Starym Kontynencie. GPW wypadły gorzej także na tle rynków wschodzących. Indeks MSCI EM w środę lekko zwyżkował. Do tego sesja na Wall Street rozpoczęła się na zielono - S&P500 rósł o 0,2 proc., a Naasdaq o 0,5 proc.

Giełda
Przedświąteczny optymizm na GPW
Giełda
Poranek maklerów: Dziś ostatnia sesja przed świętami i w tym kwartale
Giełda
WIG20 wciąż jeszcze poniżej 2400 pkt
Giełda
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?
Giełda
Rynek wycisza się przed długim weekendem
Giełda
Symboliczne wzrosty na GPW. WIG20 poniżej 2400 pkt