Giełda

Zielony początek roku na GPW

Z początkiem nowego roku na warszawski parkiet wrócili kupujący.
Foto: Bloomberg

Pierwsze minuty środowej sesji przebiegają pod znakiem umiarkowanych zwyżek krajowych indeksów. Pół godziny po rozpoczęciu notowań indeks największych firm WIG20 notowany był prawie 0,4 proc. na kreską.

Krajowe wskaźniki obrały kierunek zgodny z trendem na pozostałych europejskich parkietach, gdzie w środowy poranek zdecydowanie więcej do powiedzenia mają sprzedający. Kolor zielony można dostrzec zarówno na zachodnioeuropejskich giełdach, jak i rynkach z naszego regionu. Najwięcej powodów do zadowolenia mają inwestorzy w Moskwie, gdzie wzrosty indeksów sięgają 1 -1,5 proc. Na pozostałych parkietach zasięg zwyżek jest skromniejszy i nie przekracza 1 proc.

Wśród największych spółek wchodzących w skład WIG20 początek środowych notowań udanie rozpoczęły JSW i PKN Orlen, notując najbardziej efektowne zwyżki w całym indeksie. Kupujący ujawnili się też na papierach Pekao i spółek odzieżowych. Na drugim biegunie, wśród najmocniej przecenionych walorów, można dziś znaleźć PGNiG, BZ WBK i Cyfrowy Polsat.

Pozytywne nastroje zdominowały szeroki rynek akcji. Niedługo po rozpoczęciu handlu większość średnich i małych spółek tworzących indeksy mWIG40 i sWIG80 notowana była na plusie.

Słabiej radzi sobie dziś polska waluta. O poranku złoty tracił nieznacznie względem euro i dolara oddając cześć zwyżek wypracowanych dzień wcześniej.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz