Ewa Radkowska-Świętoń o planach Skarbca TFI

Nowa prezes zapowiada, że fundusze rynku kapitałowego pozostaną głównym obszarem działalności spółki mimo, że jej największym udziałowcem został deweloper.

Publikacja: 18.09.2017 14:22

Ewa Radkowska-Świętoń

Ewa Radkowska-Świętoń

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Tym samym Ewa Radkowska-Świętoń, która stanowisko prezesa Skarbca TFI oficjalnie obejmie 2 października, potwierdziła słowa Marka Rybca, ustępującego szefa spółki. W #PROSTOzPARKIETU zapowiedział on, że fundusze nieruchomości – choć ważne z perspektywy Skarbca – nie zdominują oferty.

Spekulacje odnośnie do tego, że Skarbiec TFI mogłoby się skoncentrować na funduszach alternatywnych, pojawiły się gdy na początku czerwca deweloper Murapol ujawnił się w akcjonariacie firmy zarządzającej aktywami, z udziałem na poziomie 33 proc.

- Nie zakładamy, żeby ze strony inwestorów detalicznych miał się pojawić popyt na agresywne fundusze – powiedziała Radkowska-Świętoń podczas konferencji prasowej. – Jednocześnie w III kw. nie prowadzimy emisji naszych funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) o strategii absolutnej stopy zwrotu dlatego, że odeszły osoby, które nimi zarządzały – wyjaśniła. Mowa o Tomaszu Stadniku, Łukaszu Stelmasiaku i Jacku Babińskim, którzy w czerwcu zapowiedzieli, że rezygnują z pracy w Skarbcu.

– Jesteśmy na etapie kompletowania zespołu. Od 2 października do Skarbca dołączy Dariusz Lasek, jako członek zarządu odpowiedzialny za obszar zarządzania papierami dłużnymi. W zespole akcji też pojawią się nowe twarze, ale na tym etapie nie chciałabym mówić o szczegółach – zastrzegła. Zapowiedziała, że po tym jak zarządzający będą już w komplecie, Skarbiec wróci do emitowania certyfikatów swoich funduszy zamkniętych absolutnej stopy zwrotu i alternatywnych – jeszcze w IV kw. tego roku lub na początku przyszłego. To dla spółki ważna kategoria produktów – tylko w I półroczu 2017 r. wpłacono do nich o ok. 300 mln zł więcej niż z nich wypłacono (łączna sprzedaż netto sięgnęła 600 mln zł).

- Nie będzie rewolucji w procesie inwestycyjnym. Zarządzanie aktywni pozostanie zespołowe, ale z indywidualnym rysem. Stopy zwrotu funduszy Skarbca należą do najwyższych w swoich grupach porównawczych, wychodzę z założenia, że jeżeli coś działa, nie warto tego zmieniać – zapowiedziała nowa prezes.

- Zamierzamy oczywiście skorzystać z doświadczenia naszego największego akcjonariusza i rozszerzyć ofertę funduszy inwestujących na rynku nieruchomości. Ale żadne decyzje odnośnie do ich strategii inwestycyjnych jeszcze nie zapadły – przyznała Radkowska-Świętoń wskazując, że zespół prowadzący fundusze nieruchomości w Skarbcu już teraz liczy siedem osób, a człowiek, który odpowiadał za ten obszar działalności – Krzysztof Czerkas, awansował do zarządu TFI, po wejściu Murapolu do akcjonariatu.

Fundusze inwestycyjne
Nie wszyscy powiernicy łapią się na rynkowe tempo
Fundusze inwestycyjne
Jeszcze nie czas na fundusze obligacji długoterminowych
Fundusze inwestycyjne
Potężne napływy do funduszy rynku pieniężnego
Fundusze inwestycyjne
Fundusze absolutnej stopy zwrotu – ktoś jeszcze o nich pamięta?
Fundusze inwestycyjne
Buczek: fundusze dłużne zarobią po 8 proc.
Fundusze inwestycyjne
Wdrażanie ESG w polskich funduszach idzie po łebkach