Fundusze PE i VC stają się nieodzowne dla gospodarki

Zwieńczeniem akcji edukacyjnej „Parkietu" dotyczącej funduszy private equity i venture capital była konferencja w naszej redakcji. Zdaniem jej uczestników nie byłoby sukcesu wielu firm, gdyby nie zaangażowanie tego typu funduszy.

Publikacja: 29.06.2017 08:00

Frekwencja podczas konferencji potwierdziła, że tematyka funduszy private equity oraz venture capita

Frekwencja podczas konferencji potwierdziła, że tematyka funduszy private equity oraz venture capital cieszy się dużym zainteresowaniem.

Foto: Archiwum

Nadszedł finał akcji, w ramach której przez miesiąc w tekstach na łamach „Parkietu" i w internecie oraz w programach telewizji internetowej #PROSTOzPARKIETU informowaliśmy o roli i znaczeniu funduszy private equity i venture capital w polskiej gospodarce. Akcję zwieńczyła zorganizowana we wtorek konferencja, podczas której odbyły się m.in. panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli funduszy, ekspertów rynku finansowego oraz firm doradczych i prawniczych.

Działalność funduszy niesie wiele korzyści

Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że fundusze private equity i venture capital to bardzo ważny czynnik wspierania innowacji oraz jeden z kluczowych elementów rynku kapitałowego i całej gospodarki. Zdaniem ekspertów bez udziału i zaangażowania tego typu funduszy niemożliwy byłby rozwój i sukces wielu firm – zarówno znanych, globalnych marek, jak i licznych polskich firm – od dopiero powstających, na etapie startupu, po dojrzałe, uznane przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że wsparcie funduszy PE/VC nie ogranicza się jedynie do pomocy finansowej. Tego typu inwestorzy wnoszą świeże spojrzenie, pomagają wypracować ulepszoną strategię i rozwiązać problemy, które utrudniały danej firmie rozwój.

Rosną wtedy szanse na szybki rozwój tej firmy, a w wielu przypadkach także na jej debiut giełdowy. Jak przypomniał podczas jednej z prezentacji Jan Rekowski, dyrektor biura transakcji rynku kapitałowego DM PKO BP, w tej chwili fundusze private equity zastępują Skarb Państwa i zasilają giełdę dużymi spółkami. – Debiut jest dobry i dla giełdy, i dla akcjonariuszy, którym daje wycenę – stwierdził.

Rekowski przypomniał kwietniową ofertę publiczną Dino Polska. Zwrócił uwagę także na inne korzyści związane z podobnymi transakcjami. – Kiedy dochodzi do wyjścia funduszu z firmy, ich zarządy szukają nabywców udziałów na rynkach zachodnich, np. w USA. Zwykle jest tak, że w następnej kolejności tacy inwestorzy zaczynają przychylniej patrzeć także na inne spółki na danym parkiecie – tłumaczył Rekowski.

W innym wystąpieniu Rozalia Nowicka, menedżer inwestycyjny PFR Ventures, opowiadała na temat rządowych planów wsparcia krajowej branży PE/VC, które opierają się na pięciu programach: Starter FIZ, Biznest FIZ, Otwarte Innowacje FIZ, KOFFI FIZ i NCBR CVC, skierowanych do firm na różnych etapach rozwoju. – Środki, którymi dysponuje PFR Ventures, są drugimi co do wielkości w Europie, jeśli chodzi o fundusze venture capital – zachęcała Nowicka.

Akcja „Parkietu"

W ramach specjalnego cyklu chcieliśmy pokazać, czym są, jak działają i jaką rolę spełniają fundusze PE/VC. Przybliżyliśmy obecny obraz oraz perspektywy branży funduszy private equity i venture capital w Polsce i na świecie. Pisaliśmy o współpracy banków i biur maklerskich z funduszami PE/VC, a także o roli doradców, firm konsultingowych oraz doradztwa podatkowego. Poruszyliśmy temat transformacji cyfrowej w Polsce i związanych z tym szans inwestycyjnych w regionie. Opisywaliśmy również aspekty prawne i podatkowe transakcji z udziałem VC i PE.

Wiele miejsca poświęciliśmy przyszłości rynku PE/VC w Polsce. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie o szanse, kierunki rozwoju i trendy tej branży w ujęciu globalnym. Przybliżyliśmy też, jakie są rządowe pomysły na wsparcie inwestycji przez fundusze inwestycyjne. W naszych publikacjach skorzystaliśmy z wiedzy partnerów publikacji, czyli Polskiego Funduszu Rozwoju, MCI Capital, KPMG, Domu Maklerskiego PKO BP, S&P Global Ratings oraz kancelarii prawnej Krzysztof Rożko i Wspólnicy. paan

Fundusze inwestycyjne
Nie wszyscy powiernicy łapią się na rynkowe tempo
Fundusze inwestycyjne
Jeszcze nie czas na fundusze obligacji długoterminowych
Fundusze inwestycyjne
Potężne napływy do funduszy rynku pieniężnego
Fundusze inwestycyjne
Fundusze absolutnej stopy zwrotu – ktoś jeszcze o nich pamięta?
Fundusze inwestycyjne
Buczek: fundusze dłużne zarobią po 8 proc.
Fundusze inwestycyjne
Wdrażanie ESG w polskich funduszach idzie po łebkach