Fundusze inwestycyjne

Fundusze obligacji skarbowych odegrają swoją rolę

Hossa wkroczyła w ostatnią fazę. Błędem byłoby tego nie wykorzystać. Przynajmniej w pierwszym półroczu rynki akcji będą tym miejscem, gdzie warto inwestować.
Foto: Adobestock

Rok temu Ipopema, jako jedno z nielicznych TFI, prognozowała, że w 2017 r. polskie obligacje skarbowe dadzą zarobić. I rzeczywiście rentowność papierów dziesięcioletnich spadła z ok. 3,9 proc. do 3,1 proc., a najlepsze fundusze polskich „skarbówek" zarobiły ponad 5 proc. Czy w 2018 r. rentowność naszych obligacji ma przestrzeń do spadków?

Obligacje nie będą tanieć

Jarosław Jamka, wiceprezes i dyrektor inwestycyjny Ipopemy TFI, radzi w tym roku nie skreślać obligacji skarbowych.

Foto: Archiwum

– Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba ocenić, co będzie się działo z obligacjami amerykańskimi oraz głównych rynków strefy euro – mówi Jarosław Jamka, wiceprezes i dyrektor inwestycyjny w Ipopema TFI. – W przypadku USA podwyżki stóp procentowych w tym cyklu są już w ok. 80 proc. uwzględnione w rentowności papierów dziesięcioletnich, sięgającej już prawie 2,6 proc. Zakładamy, że oprocentowanie może jeszcze wzrosnąć o ok. 20 pb, ale co do zasady – większość ruchu jest już w cenach. To oznacza, że krzywa rentowności amerykańskich obligacji będzie się w najbliższym czasie wypłaszczać – oprocentowanie papierów krótkoterminowych zbliżać do długoterminowych. Zakładamy, że na amerykańskich obligacjach będzie można w tym roku zarobić – przekonuje Jamka. – To trochę tak jak z oprocentowaniem lokat – jeżeli oprocentowanie rośnie, to ludzie zaczynają więcej pieniędzy lokować w bankach, a nie czekają, na wypadek gdyby miało jeszcze wzrosnąć. Podobnie jest z obligacjami – po jakimś czasie wzrostu rentowności, czyli spadku cen, oczekiwana stopa zwrotu robi się na tyle atrakcyjna, że inwestorzy zaczynają stawiać na instrumenty dłużne – przekonuje.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz