Akcje polskie przynoszą już stratę klientom funduszy

Słaby sierpień na GPW na tyle wpłynął na wyniki funduszy krajowych akcji, że ich przeciętna stopa zwrotu spadła do -0,9 proc. W zupełnie innym kierunku podążają wyniki strategii dłużnych.

Publikacja: 04.09.2019 05:00

Akcje polskie przynoszą już stratę klientom funduszy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W sierpniu zyskać można było głównie dzięki złotu oraz obligacjom skarbowym.

Wysokie zyski z obligacji

Sierpień był szczególnie udanym miesiącem dla posiadaczy jednostek funduszy surowców. Głównym motorem napędowym w tej grupie były oczywiście złoto oraz srebro i o ile w danym funduszu znalazło się miejsce dla tych metali szlachetnych, o wynik można było być spokojnym. Najlepsze strategie przyniosły w jeden miesiąc dwucyfrowe zwyżki, choć dobry okres trwa w tej grupie już znacznie dłużej. PKO Akcji Rynku Złota od początku roku zarobił już blisko 48 proc., a w samym sierpniu 12,7 proc. – wynika z danych analizy.pl. Niewiele słabiej w ubiegłym miesiącu wypadł Superfund Goldfuture, który w sierpniu osiągnął 12,5-proc. zwyżkę, z kolei od początku roku ma już 42 proc. na koncie.

Grupa funduszy metali szlachetnych, choć dość wąska, jest już liderem, jeśli chodzi o wyniki od początku roku. Średnia stopa zwrotu to 27 proc., jednak należy pamiętać, że jest to zasługa przede wszystkim dwóch–trzech strategii.

Z uwagi na wciąż spadające rentowności obligacji, świetne wyniki przyniosła również większość funduszy dłużnych. Wiele strategii, mających w portfelach papiery długoterminowe, w jeden miesiąc przyniosły grubo ponad 1 proc. zysku. W grupie funduszy polskich obligacji długoterminowych aż trzy fundusze zyskały ponad 1,4 proc. Z kolei średni wynik w tej grupie to około 0,8 proc. Dało im to drugi wynik w zestawieniu grupowym.

GG Parkiet

Nieco słabiej, choć wciąż nieźle, radziły sobie fundusze dłużne uniwersalne długoterminowe. W tej grupie średnia stopa zwrotu wyniosła około 0,5 proc. Na czele z bardzo podobnymi wynikami kończyły sierpień Skarbiec Dłużny Uniwersalny (1,27 proc.) i SGB Dłużny (1,21 proc.). Fundusze z papierami skarbowymi o krótszym okresie zapadalności wypracowały już mniejsze stopy zwrotu – wiele z nich kończyło miesiąc właściwie bez zmiany w wycenie. Najlepszy znów był Noble Fund Obligacji, który przyniósł 1,26 proc., co daje 6,53 proc. od początku roku. Z kolei w grupie funduszy papierów dłużnych polskich uniwersalnych na czele zakończył miesiąc Noble Fund Konserwatywny z wynikiem 0,6 proc. Na tle tej kategorii funduszy jest to bardzo dobry wynik, ponieważ jej znaczna część wypracowała w sierpniu ujemną stopę zwrotu. Tym razem w cieniu pozostawały fundusze obligacji korporacyjnych, które przeciętnie kończyły miesiąc w okolicach zera.

Akcje były ciężarem

Mało powodów do zadowolenia mają za to uczestnicy funduszy akcji, w tym oczywiście polskich spółek. WIG zakończył poprzedni miesiąc zniżką o 4,9 proc., a WIG20 stracił 6,2 proc. Wyniki pod kreską zanotowały również indeksy małych i średnich spółek. W takich warunkach fundusze akcji polskich uniwersalne spadły przeciętnie o 4,4 proc., co obniżyło wynik od początku roku poniżej zera. Z grupy tej nad kreską miesiąc kończył jedynie Rockbridge Dywidendowy (1,6 proc.), jednak to dość mały fundusz. Odrobinę lepiej poradziły sobie fundusze rynków wschodzących (-3,6 proc.). Podobnie słabo kształtowała się sytuacja funduszy akcji krajowych małych i średnich spółek, które przeciętnie straciły około 2,9 proc., choć licząc od początku roku wciąż wiele tego typu strategii może pochwalić się solidnymi wynikami – od początku roku średnia w grupie wynosi 5,3 proc.

Wyniki funduszy krajowych akcji uplasowały tę grupę niemal na samym końcu sierpniowego zestawienia – słabsze okazały się tym razem fundusze akcji tureckich, które ulegają mocnym wahaniom. Z funduszy akcji najlepiej radziły sobie strategie inwestujące w spółki europejskich rynków rozwiniętych, choć i one przeciętnie spadły o 1,7 proc.

Fundusze inwestycyjne
Michał Szymański: W tym stanie rynek akcji będzie dalej tkwił w marazmie
Fundusze inwestycyjne
WSA oddalił skargę Altusa, ale spółka nie składa broni
Fundusze inwestycyjne
Przedsmak REIT-ów, czyli debiut nieruchomościowego FIZ-u
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne zakończyły kwartał z hukiem
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Fundusze inwestycyjne
Pęd za funduszami dłużnymi nieco słabnie. Rośnie tolerancja ryzyka
Fundusze inwestycyjne
Witold Chuść, Rockbridge TFI: Wolę 2,4 proc. z bunda niż 4,5 proc. z treasuries