Fundusze metali szlachetnych. W tym roku trudno zarobić na surowcach

Mimo napięć politycznych oraz większej zmienności na giełdach w tym roku surowce w większości zniżkują. Głównym powodem jest umacniający się dolar. W efekcie wśród funduszy inwestujących w towary nie znajdziemy takich, które od stycznia przyniosłyby zysk. Najgorsze wyniki notują zaś fundusze metali szlachetnych.

Publikacja: 17.08.2018 05:01

Fundusze metali szlachetnych. W tym roku trudno zarobić na surowcach

Foto: Fotolia

Od początku roku cena złota w dolarach spada już o 9,4 proc., natomiast srebro zniżkuje o blisko 14 proc. Znacznie lepiej jednak notowania metali szlachetnych prezentują się w złotym. Złoto jest w okolicach poziomów z początku roku, a srebro jest 6 proc. pod kreską.

Grupa funduszy inwestujących w metale szlachetne jest dość wąska – jeśli chodzi o fundusze otwarte, są tylko cztery produkty. Trzy z nich mają podobną, nieco ponad 10-proc., stratę od początku roku, natomiast Superfund Goldfuture w tym czasie spadł o 18 proc. Przyczyną może być to, że poza bezpośrednimi inwestycjami w złoto fundusz ma w swoim portfelu również kontrakty terminowe. Zwykle więc reagował też mocniej na zmiany kursu złota. Produkt Quercusa również inwestuje przede wszystkim w kontrakty terminowe na złoto, natomiast Investor Gold Otwarty ma w portfelu głównie jednostki innych funduszy. Najmniejszą zaś stratę w tym gronie zanotował dotąd PKO Akcji Rynku Złota, który inwestuje głównie w akcje spółek operujących na rynku złota i innych metali szlachetnych. Są to głównie kopalnie zajmujące się wydobyciem kruszcu. Subfundusz nie inwestuje bezpośrednio w złoto i inne instrumenty finansowe.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Nie wszyscy powiernicy łapią się na rynkowe tempo
Fundusze inwestycyjne
Jeszcze nie czas na fundusze obligacji długoterminowych
Fundusze inwestycyjne
Potężne napływy do funduszy rynku pieniężnego
Fundusze inwestycyjne
Fundusze absolutnej stopy zwrotu – ktoś jeszcze o nich pamięta?
Fundusze inwestycyjne
Buczek: fundusze dłużne zarobią po 8 proc.
Fundusze inwestycyjne
Wdrażanie ESG w polskich funduszach idzie po łebkach