Fundusze inwestycyjne TFI

Quercus TFI: Notowania od dwóch tygodni pod dużą presją

Na poniedziałkowej sesji ponownie mocno taniały akcje Quercusa – chwilami o ponad 10 proc., do 3,5 zł.
Foto: Bloomberg

Pretekstem do sprzedaży akcji był poranny komunikat ws. obligacji GetBacku, które zgodnie z harmonogramem miały zostać wykupione od Quercusa w piątek. Do transakcji jednak nie doszło, natomiast w poniedziałek rano spółki poinformowały o porozumieniu ws. przesunięcia terminu wykupu na środę. Notowania Quercusa zaczęły się nieco stabilizować zaraz po południu. Wówczas spółka poinformowała, że na jej koncie pojawiło się 4,5 mln zł. Przedpołudniową stratę na kursie udało się odrobić tylko częściowo.

Wyprzedaż walorów Quercusa trwa jednak już od dwóch tygodni, kiedy TFI zdecydowało się uruchomić nowy fundusz, który odkupił po cenie nominalnej wraz z odsetkami wszystkie obligacje GetBacku będące w posiadaniu innych funduszy Quercusa. W tym czasie jednak kapitalizacja TFI skurczyła się aż o około 80 mln zł. Środki na wykup obligacji, czyli około 86 mln zł, w połowie pochodziły z kasy firmy, a w połowie z kieszeni prezesa Sebastiana Buczka. Tym samym ryzyko obligacji windykatora zeszło z klientów funduszy Quercusa na akcjonariuszy spółki. Ci liczyli, że tradycyjnie zyski spółki za zeszły rok zostaną rozdysponowane między nich. Prezes Buczek przyznaje, że nie rozumie aż tak panicznej reakcji rynku. – Kapitalizacja rynkowa Quercusa TFI spadła w kwietniu znacznie więcej niż cała potencjalna strata z naszej ekspozycji na obligacje GetBacku (43 mln zł brutto) – wskazuje. – Jest okres zamknięty, więc nie mogę poprzeć swoich słów czynami – zaznacza.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz