TFI: solidne zyski dzięki spółkom technologicznym, ale uwaga na zmienność

Powoli zbliżamy się do końca I kwartału. Jak widać po wynikach głównych warszawskich indeksów nie był to najbardziej udany czas dla inwestorów.

Publikacja: 21.03.2018 04:03

Najbardziej zawodzi WIG20 – w tym roku stracił już ponad 8 proc. Na giełdach w innych krajach sytuacja jest zwykle lepsza, jednak od początku roku największe zyski przynoszą głównie akcje z sektora nowych technologii. Zarządzający ostrzegają jednak przed dużą zmiennością na rynkach, co oczywiście może przełożyć się na wyniki.

W grupie liderów 2018 r. dominuje zeszłoroczna gwiazda, czyli Skarbiec Spółek Wzrostowych. Jak podaje serwis Analizy Online fundusz w tym roku zarobił blisko 17 proc. Niewiele gorzej radzą sobie też inne fundusze należące do tego samego TFI, m.in. Skarbiec Top Brands oraz Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek. Jak tłumaczy zarządzający Bartosz Szymański początek 2018 r. przyniósł kontynuację wzrostu w szeroko rozumianym sektorze technologicznym zapoczątkowanych po wyborach prezydenckich w USA. – Wzrost wartości poszczególnych spółek związanych z „nową gospodarką" czy innowacyjnymi gałęziami przemysłu napędzany jest przede wszystkim konsekwentnie i systematycznie poprawiającymi się wynikami finansowymi oraz ich dynamikami (niejednokrotnie na wysokim dwucyfrowym poziomie) generowanymi przez globalnych innowatorów – komentuje. Zdaniem Szymańskiego uwaga światowych inwestorów została uśpiona w 2017 roku bardzo niewielką zmiennością, która jak bumerang powróciła na rynki akcji z początkiem 2018 r. – Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że powinniśmy ponownie przyzwyczaić się do zmienności jako elementarnego składnika rynków akcji. Nie jest wykluczone, że w momentach stresowych, w krótkim terminie fundusze zagraniczne Skarbca będą zachowywały się gorzej niż rynki globalne, ale uwzględniając bardzo dobre perspektywy stojące przed spółkami wchodzącymi w skład naszego uniwersum inwestycyjnego oraz niebenchmarkowe, fundamentalne i selekcyjne podejście do portfeli zagranicznych w długim terminie powinniśmy osiągać wyniki powyżej średniej rynkowej – zapowiada Szymański.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Nie wszyscy powiernicy łapią się na rynkowe tempo
Fundusze inwestycyjne
Jeszcze nie czas na fundusze obligacji długoterminowych
Fundusze inwestycyjne
Potężne napływy do funduszy rynku pieniężnego
Fundusze inwestycyjne
Fundusze absolutnej stopy zwrotu – ktoś jeszcze o nich pamięta?
Fundusze inwestycyjne
Buczek: fundusze dłużne zarobią po 8 proc.
Fundusze inwestycyjne
Wdrażanie ESG w polskich funduszach idzie po łebkach