Forex

Dolar: Mimo pokazu siły problemy waluty się nie skończyły

„Zielony" w końcu doczekał się swoich pięciu minut. Zdaniem analityków szybko jednak może się to skończyć i amerykańska waluta znowu może znaleźć się pod presją.
Foto: Adobestock

Po tym jak w 2017 i na początku 2018 r. dolar został znokautowany, a para EUR/USD przebiła poziom 1,25, w końcu doszło do długo oczekiwanego odreagowania. W ciągu ostatniego miesiąca dolar umocnił się w stosunku do euro o prawie 4 proc., a para EUR/USD zjechała poniżej 1,20. Na to, aby obwieścić powrót „zielonego króla", jest jednak jeszcze za wcześnie.

Sprzyjający układ

– Ostatnie umocnienie dolara amerykańskiego możemy powiązać ze słabością euro oraz gorszymi odczytami makroekonomicznymi z europejskich gospodarek. Było to także odreagowanie nieuzasadnionego ruchu wzrostowego na EUR/USD na przestrzeni stycznia oraz lutego 2018 r. – twierdzi Mateusz Groszek, analityk Admiral Markets. W podobnym tonie wypowiada się również Michał Stajniak, analityk XTB, który jednocześnie zwraca uwagę na inne aspekty, które pomogły dolarowi. Wśród nich są m.in. rentowności obligacji rządowych. – Dolar w zasadzie otrzymał od dawna należącą mu się korektę, która wynikała m.in. z sytuacji na rynku stopy procentowej. Mimo że rentowności obligacji rosły zarówno w USA, jak i w Europie, wzrost rentowności w USA był zdecydowanie bardziej dynamiczny niż w przypadku europejskich gospodarek, a w szczególności Niemiec, co stwarzało podstawy do umocnienia się dolara. W momencie, kiedy rentowności 10-letnich obligacji USA zameldowały się blisko poziomu 3 proc., był to silny sygnał dla dolarowych byków. Niemniej kluczowym czynnikiem, który doprowadził do umocnienia się dolara, była rosnąca presja na większą ilość podwyżek stóp procentowych, niż zakładał Fed (obecnie Rezerwa Federalna wciąż widzi cztery podwyżki stóp procentowych). Za rosnącą presją na podwyżki stóp procentowych stała drożejąca ropa naftowa, która daje podstawy do wyraźnego odbicia inflacji w najbliższym czasie – wylicza przedstawiciel X-Trade Brokers.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz