Forex

Typ fundamentalny: ropa naftowa pod wpływem negatywnych czynników

Ubiegły tydzień przyniósł długo oczekiwaną korektę na rynku ropy naftowej. Cena za baryłkę ropy typu WTI spadła nawet poniżej 60 dolarów, chociaż jeszcze kilka dni temu wynosiła ona nawet 65 dolarów.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Co prawda otwarcie nowego tygodnia należało znowu do byków, ale jednak, jak wskazują analitycy, nie jest wykluczone, że spadki na tym rynku jeszcze się nie skończyły. – W piątek ceny ropy spadały szóstą sesję z rzędu. Rekordowe poziomy wydobycia surowca w USA nasiliły bowiem obawy rynku przed wzrostem podaży na świecie – zwraca uwagę Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ. – Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) podała, iż produkcja USA osiągnęła rekordowy poziom 10,25 miliona baryłek dziennie. W czwartek należący do kartelu OPEC Iran ogłosił z kolei plan zwiększenia produkcji ropy przez następne cztery lata o przynajmniej 700 tys. baryłek dziennie – wylicza ekspert DM BOŚ. Na splot niekorzystnych informacji wskazują także specjaliści Saxo Banku. – Wyprzedaż na rynku ropy przyspieszyła po publikacji tygodniowego raportu o zapasach w Stanach Zjednoczonych, który wykazał wzrost przez drugi tydzień z rzędu. To kolejny dowód na to, że wkraczamy w okres sezonowego spadku popytu ze strony rafinerii ze względu na prace konserwacyjne. Okres ten zwykle trwa do kwietnia – twierdzą. Na tym jednak nie koniec. Sytuacja fundamentalna to jedno. Nie bez znaczenia jest jednak również to, co dzieje się na rynkach akcji i walutowym. – Jeżeli przecena na amerykańskich akcjach będzie kontynuowana, to najpewniej również ropa wyznaczać będzie kolejne minima. Dodatkowo „do gry" włącza się amerykański dolar, traktowany zwyczajowo jako bezpieczna przystań. Podbicie notowań dolara klasycznie stanowi czynnik podażowy dla wyceny surowców w nim denominowanych – mówi Ryczko. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz