Forex

Typ techniczny: złoto zbliża się do kluczowego poziomu 1300 dolarów

Rajd złota obserwowany jeszcze w styczniu został wyraźnie zatrzymany. Luty przyniósł przecenę na tym rynku.
Foto: Adobestock

– Już drugi tydzień trwa korekta złota w reakcji na mocniejszego dolara i spekulacje, że amerykańskie stopy procentowe mogą zostać podwyższone szybciej, niż przewidywano. Chaos na światowych rynkach akcji umożliwił jednak częściowe zrównoważenie presji sprzedażowej – zwracają uwagę eksperci Saxo Banku.

Foto: GG Parkiet

Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnim czasie zamiast ataku na nowe, wyższe poziomy rynek cofnął się w okolice 1320 dolarów za uncję. – Złoto oddało nieco zysków wypracowanych podczas zwyżki wynoszącej 130 dolarów w okresie od grudnia do stycznia. W efekcie siedmiu kolejnych tygodni kupowania i ponownej nieudanej próby ustanowienia wsparcia powyżej poziomu 1350 dolarów za uncję złoto stało się wrażliwe na korekty, ponieważ awersja do ryzyka rośnie przy równoczesnym gwałtownym wzroście zmienności na rynku akcji – twierdzą przedstawiciele Saxo Banku. Podkreślają oni, że w perspektywie krótkoterminowej problematyczne mogą się okazać rosnące stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i pokrywanie krótkich pozycji na dolarze. Z drugiej strony coraz gorsze prognozy dla amerykańskiej gospodarki, kwestie geopolityczne i ryzyko dalszych strat na rynkach akcji mogą jednak zapewnić trwałe wsparcie dla złota. – Kolejnym kluczowym poziomem wsparcia może być 1300 dolarów za uncję. Poziom, który należy utrzymać, aby możliwe było podtrzymanie hossy, to 1285 dolarów za uncję, natomiast wybicie powyżej 1343 dolarów za uncję może sygnalizować kolejny atak na najnowsze maksima – twierdzi Saxo Bank. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz