GPW może umocnić pozycję w regionie

Jesień na rynku IPO zapowiada się ekscytująco. Duże debiuty pomogą naszemu rynkowi, ale nie sprawią, że przegonimy największe europejskie parkiety.

Publikacja: 21.08.2020 05:15

GPW może umocnić pozycję w regionie

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Po bezbarwnej pierwszej połowie roku na rynku pierwotnym druga część 2020 r. ma być zdecydowania ciekawsza. Najwięcej emocji budzi przede wszystkim potencjalna oferta akcji firmy Allegro, która może odbyć się jesienią. Głośno mówi się także o IPO Canal+ Polska. To może przyczynić się do wzrostu kapitalizacji rynkowej naszego parkietu. Uda się tym samym nieco nadrobić dystans do największych europejskich giełd, chociaż ten wciąż pozostanie bardzo duży.

Europejski średniak

Z danych Europejskiej Federacji Giełd (FESE) wynika, że kapitalizacja spółek notowanych na GPW wynosiła na koniec lipca prawie 118 mld euro. To sprawia, że jesteśmy typowym europejskim średniakiem. Z jednej strony daleko nam do czołówki, ale z drugiej też jesteśmy wyraźnie lepsi od końcówki stawki.

Liderem stawki jest rynek Euronext, gdzie wartość notowanych spółek na koniec lipca wynosiła 3,75 bln euro. Granicę 1 bln euro złamały także takie rynki, jak Deutsche Borse, SIX Swiss Exchange czy też Nasdaq Nordics & Baltics. Z zestawienia Europejskiej Federacji Giełd wynika, że bezpośrednio wyprzedzającym nas rynkiem jest rynek hiszpański. Jego przewaga nad GPW również jednak jest znacząca. Kapitalizacja spółek notowanych w Madrycie wynosiła bowiem na koniec lipca 530 mld euro.

GG Parkiet

Warszawa może natomiast być spokojna o swoją pozycję w regionie. Pod względem kapitalizacji rynkowej wyraźnie wyprzedzamy chociażby rynek czeski, węgierski czy też rumuński. Na żadnych z nich wartość rynkowa spółek nie przekraczała na koniec poprzedniego miesiąca 20 mld euro. Wyraźną przewagę mamy także nad odwiecznym rywalem, czyli giełdą wiedeńską. Tam kapitalizacja rynkowa oscyluje w granicach 87 mld euro.

Region jest nasz

Oferty takich firm jak Allegro czy też Canal+ Polska sprawią, że pozycja lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, jaką ma GPW, zostanie ugruntowana. Tylko w przypadku Allegro szacowana wartość rynkowa firmy ma wynosić około 10–11 mld USD, czyli około 8,5–9,5 mld euro. W przypadku Canal+ Polska analitycy szacują, że firma może być warta około 4 mld zł, czyli około 900 mln euro. W sumie więc dzięki tym dwóm debiutom kapitalizacja spółek notowanych na warszawskiej giełdzie może wzrosnąć o około 10,5 mld euro.

Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, zwraca uwagę na inne pozytywne aspekty potencjalnych dużych debiutów na GPW. – Warszawski rynek okrzepł jako miejsce pozyskania kapitału dla spółek średnich, przede wszystkim gamingowych, co jakiś czas odnotowujemy przenosiny z rynku NewConnect na główny parkiet. Dojrzały rynek kapitałowy powinien jednak przyciągać zarówno transakcje mniejsze, jak i duże oraz megaoferty. Znaczące IPO przyciągają inwestorów, w tym również zagranicznych, a w przypadku komentowanych w mediach potencjalnych debiutach Allegro czy Canal+ należy spodziewać się dużej aktywności inwestorów indywidualnych. To wpływa na płynność oraz w wielu przypadkach stanowi punkt odniesienia dla wycen spółek z branży i kolejnych emitentów. Duże oferty to po prostu oznaka „zdrowego" rynku. Dla samej GPW pojawienie się ofert znaczącej wielkości to w praktyce powrót na mapę Europy – mówi Margol. Jak dodaje, jeśli faktycznie doszłoby do ofert Allegro oraz Canal+ Polska, GPW pod względem aktywności na rynku IPO znalazłaby się w europejskiej czołówce. – Ponadto, w pierwszym półroczu 2020 r. lista dziesięciu największych IPO na świecie zamyka się ofertą o wartości 1,4 mld USD. Być może więc odnotowalibyśmy polski debiut w globalnym „Top 10" w tym roku – zwraca uwagę ekspert PwC.

Finanse
Udane inwestycje to nie kwestia przypadku
Finanse
Zagranica rekordowo mocna na GPW
Finanse
Nadzór spełnił marzenia rynku. Bardziłowski prezesem GPW
Finanse
Giełdowa karuzela kadrowa dopiero się rozkręca
Finanse
Tomasz Bardziłowski oficjalnie prezesem GPW
Finanse
Skarbiec Holding miał 107 tys. zł straty netto w I poł. r.obr. 2023/2024