Finanse

Klienci muszą przygotować się na zmiany w rachunkowości leasingu

Nowy standard rachunkowości w 2019 roku zmieni sposób ujmowania leasingu w bilansie. Leasingobiorcy będą musieli dostosować się do nowych wymogów. Leasingodawcy śpią zaś spokojnie – nie oczekują zaburzeń w sprzedaży.

Edyta Witczak, ekspert ZPL, zaznacza, że wszystkie firmy raportujące według MSR/MSSF powinni dostosować swoją sprawozdawczość finansową, systemy i procesy wewnętrzne

Foto: materiały prasowe

Od początku 2019 r. zacznie obowiązywać nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF16) dotyczący leasingu, ale firmy raportujące według międzynarodowych standardów (MSR/MSSF) i mające zobowiązania leasingowe powinny zacząć przygotowania do tych zmian już dziś.

Zmiany dla klientów

MSSF16 wprowadza jedno pojęcie leasingu (znika rozróżnienie na leasing operacyjny i finansowy), a wszystkie użytkowane aktywa i zobowiązania do zapłaty czynszów będą musiały zostać ujęte w bilansie (a nie jak dotychczas tylko w przypadku umów leasingu finansowego). Wpłynie to na zmianę podstawy kalkulacji powszechnie używanych wskaźników finansowych, takich jak wskaźniki zadłużenia czy EBITDA. Zastosowanie nowego standardu może mieć też wpływ na kowenanty w umowach kredytowych, ratingi kredytów, koszty finansowe oraz postrzeganie spółki przez interesariuszy – zapowiada Związek Polskiego Leasingu, który wspólnie z PWC, swoim doradcą rachunkowym, przygotował materiał informacyjny dla leasingobiorców (będzie dostępny na stronie ZPL).

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz