Finanse

Kwoty kredytów konsumpcyjnych nadal rosną

Średnia kwota zaciąganego kredytu konsumpcyjnego stale wzrasta – dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i ratalnych. Trend wzrostowy obejmuje również takie produkty jak linia kredytowa w koncie czy karta kredytowa (por. Raport półroczny Biura Informacji Kredytowej, I półrocze 2017 r.). Wyższa kwota wymaga większej ostrożności i szczegółowej analizy poszczególnych parametrów kredytu.

Trendy na rynku kredytów konsumpcyjnych

W pierwszej połowie 2017 roku odnotowano spadek liczby udzielonych kredytów gotówkowych. Sytuacja ta związana jest m.in. z wycofywaniem się banków z sektora pożyczek niskokwotowych (do 15 tysięcy złotych) – ta luka zagospodarowywana jest przez firmy pozabankowe. (Zob. https://loando.pl/wpis/slawomir-grzelczak-biuro-informacji-kredytowej-wywiad). Co ciekawe, liczba drugiego rodzaju kredytów konsumpcyjnych, czyli pożyczek ratalnych, jest stabilna. Sławomir Grzelczak z Biura Informacji Kredytowej tłumaczy to aktualną sytuacją na rynku związaną z popularnością tzw. „ratalek”, a co za tym idzie, szerokimi możliwościami kupowania na raty.

Z drugiej strony zaobserwowano stały wzrost średniej kwoty zaciąganego kredytu konsumpcyjnego – dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i ratalnych.

 

Czy stać cię na kredyt?

Każde zaciągnięcie kredytu – nawet niewielkiego – powinno być poprzedzone rzetelną analizą własnych możliwości finansowych. W przypadku większych kwot ryzyko pojawienia się problemów ze spłatą jest wyższe, dlatego tym bardziej należy podjąć przemyślaną decyzję.

Z pomocą przychodzi nam kalkulator kredytów gotówkowych. To przydatne narzędzie umożliwia obliczenie raty kredytu przy różnych parametrach i przeanalizowanie wielu opcji. Możemy sprawdzić wysokość miesięcznej raty przy konkretnej kwocie i określonym czasie kredytowania, wypróbować opcję z ratami stałymi lub malejącymi. Dobry kalkulator kredytów gotówkowych jest na totalmoney, znajdziemy go też m.in. na stronach banków.

 

Porównuj, by nie przepłacić

Profesjonalny kalkulator kredytów gotówkowych nie tylko pozwoli na wyliczenie wysokości miesięcznej raty; może działać również jak porównywarka ofert różnych banków oraz firm pożyczkowych.

Uszeregowanie propozycji kredytów w czytelny sposób pomaga w odnalezieniu tej najbardziej korzystnej w konkretnej sytuacji. Jednym z najważniejszych porównywanych parametrów jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – oprócz odsetek zawiera ona również prowizję, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie. To właśnie RRSO, a nie oprocentowanie nominalne, powinna być dla nas istotnym wskaźnikiem. Pamiętajmy jednak, że przy porównywaniu ofert o różnym okresie kredytowania wyznacznikiem powinien być całkowity koszt kredytu. Dłuższy okres kredytowania wiąże się z wyższymi kosztami, także przy dużych różnicach w czasie spłaty RRSO może nie okazać się decydująca.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz