Finanse publiczne

Skokowy wzrost popytu na obligacje detaliczne

W styczniu i lutym drobni inwestorzy kupili obligacje skarbowe za ponad 2 mld zł. To niemal połowa kwoty, którą przeznaczyli na ten cel w 2016 r.
Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Foto: GG Parkiet

W lutym, jak podało w piątek Ministerstwo Finansów, inwestorzy detaliczni kupili obligacje skarbowe za 1088 mln zł, po 976 mln zł w styczniu. Taki popyt na te papiery resort odnotował tylko kilka razy w historii, ale nigdy przez dwa miesiące z rzędu.

Promocje niepotrzebne

Rekord sprzedaży obligacji detalicznych na poziomie 1146 mln zł ustanowiony został w listopadzie 2013 r., a następnie niemal wyrównany w listopadzie 2015 r. W obu przypadkach Ministerstwo Finansów oferowało promocyjne obligacje krótkookresowe (13- i 11-miesięczne), które cieszyły się ogromną popularnością.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz