Energetyka

PGE spodziewa się decyzji w październiku

Największy wytwórca energii nie zwleka z wysłaniem do urzędu antymonopolowego odpowiedzi na zastrzeżenia dotyczące przejęcia EdF.

Henryk Baranowski podczas Forum Ekonomicznego ogłosił, że spółka skupiająca aktywa kogeneracyjne będzie się nazywać PGE Energia Ciepła.

Foto: Archiwum

Jak wynika z naszych informacji, Polska Grupa Energetyczna, która po finalizacji transakcji przekroczy 40 proc. udziału w rynku energii, planowała do końca mijającego tygodnia złożyć dokumenty w urzędzie antymonopolowym (choć ma na to 14 dni). Zawarta w nich argumentacja i scenariusze mają odpowiadać na zastrzeżenia UOKiK. Przed tygodniem urząd stwierdził, że transakcja wpłynie na dalszy spadek obrotów na Towarowej Giełdzie Energii, co będzie ze szkodą dla rynku detalicznego i jego konkurencyjności.

Propozycje warunków

Nieoficjalnie mówi się o scenariuszu, w którym PGE miałaby zaproponować zwiększenie sprzedaży poprzez giełdę z Elektrowni Rybnik o mocy 1,6 GW. Przejmowana od Francuzów siłownia systemowa produkuje ok. 7 proc. energii w końcowym zużyciu. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes UOKiK Marek Niechciał kreślił też wizję warunkowej sprzedaży po odsprzedaniu przez PGE jakichś aktywów.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz